Domáci deodorant? Prečo nie!

Domáci deodorant? Prečo nie!

Obzvlášť v horúcich letných dňoch hľadáme spôsob, ako zamaskovať pach potu, ktorý nie je veľmi príjemný. Niektorí používajú antiperspiranty alebo deodoranty, ale ak ste skôr za prírodné spôsoby, máme pre vás niekoľko tipov, ako obmedziť potenie a tým zredukovať nepríjemný zápach.

Domáci deodorant? Prečo nie!
(zdroj: unsplash.com)

Oleje, ktoré sa starajú aj o pokožku

Kokosový olej je momentálne veľkým gastro aj kozmetickým hitom. Odborníci tvrdia, že má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú ničiť baktérie nachádzajúce sa na povrchu pokožky spôsobujúce nepríjemný zápach. Práve vďaka týmto jeho účinkom je skvelou alternatívou komerčných antiperspirantov. Potešujúce je aj to, že kokosový olej nedráždi pokožku. Ak vám príliš nevonia, skúste ho zriediť s esenciálnymi olejmi podľa svojej predstavy. Samostatné miesto medzi deodorantmi si zaslúži napríklad čajovníkový olej. Má antimykotické účinky, vďaka čomu pomáha bojovať proti baktériám spôsobujúcim zápach. Zároveň pomáha predchádzať podráždeniu, napríklad aj po holení pokožky. Neodporúča sa však nanášať priamo na pokožku, takže ideálne je zmiešať ho s nosným olejom a až tak aplikovať.

Uhlie pod pazuchu?

Možno by ste to v živote nepovedali, ale namiesto deodorantu môžete použiť aj drevené uhlie. Disponuje antibakteriálnymi účinkami, čím teda pomáha predchádzať tvorbe zápachu na povrchu pokožky a zároveň neblokuje pot, ako mnohé deodoranty na báze hliníka. V prípade, že sa rozhodnete pre túto alternatívu, tak polovicu lyžičky dreveného dreveného uhlia vmiešajte do štvrtiny šálky nosného oleja (za nosné oleje sa považujú napríklad kokosové, mandľové, avokádové, levanduľové, jojobové a i.) Ďalšou nie úplne typickou náhradou deodorantu je kukuričný škrob – zmiešajte ho s vybraným olejom a naneste do podpazušia. Nielenže zmiernite potenie, ale aj zápach.

Nakvapkajte si citrón

Všestranným pomocníkom v domácnosti je sóda bikarbóna, a tak vás asi neprekvapí, že aj v prípade prírodných alternatív deodorantu hrá jednu z úloh. Stačí ju rozpustiť vo vode a roztok použiť na utretie podpazušia. Dajte si však pozor na koncentráciu – použite maximálne polovicu kávovej lyžičky sódy bikarbóny na pár decilitrov vody. A posledným tipom je citrónová šťava. Kyselina citrónová, ktorá je v nej obsiahnutá, totiž ničí baktérie spôsobujúce zápach. Opäť si však dajte pozor na to, aby ste si kožu nespálili a na vreckovku si nakvapkajte len pár kvapiek. Rovnako neaplikujte sódu či citrónovú šťavu na pokožku príliš často (ich účinky v konečnom dôsledku vydržia oveľa dlhšie, než pri bežných deodorantoch), ani v prípade, že máte citlivú pokožku.