Väčšina žien sa do áut nevyzná. Napriek tomu, že nimi jazdíme, technické veci nám nehovoria prakticky nič. A rovnako tak aj to, ktoré pneumatiky sú dobré, a ktoré zas nie. No vzhľadom na naše vysoké nároky chceme jazdiť len na tých najlepších. Ako si preto vybrať dobré pneumatiky aj bez toho, aby sme sa rozumeli do ich technických vlastností? Možností je hneď viacero.

Preštudujte si testy pneumatík od renomovaných autorít

Tou azda najjednoduchšou je zapojiť najpoužívanejší internetový vyhľadávač a hľadať. Mnohé zahraničné autority totiž prinášajú testy pneumatík, ktoré nám môžu pomôcť s ich výberom. Stačí preto len zobrať do ruky technický preukaz od auta, nájsť v ňom riadok 41, kde sú uvedené rozmery pneumatík pre dané vozidlo a vyhľadať test gúm danej veľkosti. Z neho vyčítať, ktoré patria k tým najlepším, nájsť online pneumatiky, ktoré daný test odporúča a objednať si ich z internetového obchodu.

Staviť na overenú značku sa väčšinou oplatí

Ďalším spôsobom je spoľahnúť sa na overenú značku, ktorá rezonuje v ušiach aj ženám bez technických vedomostí o pneumatikách. Ak preto od niekoho počujete spomínať pneumatiky Matador, Continental či napríklad svetovo renomované gumy Michelin, určite nadobudnete pocit, že musia byť skutočne dobré. Je to naozaj tak, že tradičné značky si udržiavajú svoju stálu kvalitu, a preto ich kúpou prakticky takmer nikdy nešliapnete vedľa.

Pomôcť môžu aj EU štítky

Prehľadné informácie o vlastnostiach pneumatík poskytujú aj tzv. EU štítky. Z nich sa dočítate viac o správaní sa pneumatík na mokrej vozovke, o ich vplyve na spotrebu či hlučnosti. Spôsob vyjadrenia kvalitatívnych parametrov je veľmi jednoduchý – a to triedami od A po G, kde A znamená najlepšie. V prípade údaju o hlučnosti je uvedený počet decibelov.

To najlepšie, čo môžete pri kúpe pneumatík urobiť, však ostáva spoľahnúť sa na niekoho, kto vám dokáže poradiť. Žiaľ, väčšinou je to práve muž.