Pri pohľade na obrázky obývačiek v magazínoch o bývaní nás hneď na prvý pohľad zaujme akási ich precízna usporiadanosť, prívetivosť,  jednoducho dokonalé zladenie čohokoľvek čo sa v obývačke nachádza. Nečudo, obývačka je azda najvyťaženejšia miestnosť v ktorej trávia členovia domácnosti najviac spoločného času,  a preto si návrhári dávajú mimoriadne záležať na tom, aby sa v nej každý, kto do nej vojde, cítil čo najlepšie.

Množstvo inšpirácií na takéto dotiahnutie obývačky do tých najmenších drobností pochádza ešte z tradičných východných filozofií. Jedna taká pod názvom „Feng šuej“ nám tvrdí už niekoľko stáročí, že ak chceme vo svojom vlastnom vnútri nadobudnúť toľko hľadaný pokoj a súlad, mali by sme si zariadiť obývačku podľa istých nemenných prírodných zákonitostí, ktoré nás k nim bezpečne dovedú. Inými slovami, čím harmonickejším dojmom bude naša obývačka pôsobiť navonok, tým viac bude táto harmónia na nás vplývať, a to až do takej miery, že s ňou nakoniec úplne splynieme staneme tak jej neodmysliteľnou súčasťou.

Do obývačky, čo najkratšou cestou od vchodových dverí

Poďme ale ku konkrétnym radám vyplývajúce z tohto dávneho učenia. Prvá z nich znie nasledovne. Obývacia miestnosť má byť vraj situovaná čo najbližšie ku vchodovým dverám, pretože prírodná energia pomenovaná ako „chi“, ktorá sála z nás ako členov domácností a návštev, má zostať v čo najväčšej koncentrácii a nerozdrobiť sa prechodom cez niekoľko iných, nie až tak dôležitých miestností. Rovnako dôležitá vec, treba sa vyhnúť tomu, aby obývacia miestnosť nebola súčasťou iných miestností, kvôli udržaniu koncentrácie nahromadenej energie. Takže absolútny zákaz toľko rozšírenej kombinácie s kuchyňou. Ako ideálny tvar obývačky určil Feng šuej  štvorcový, prípadne obdĺžnikový, nech sa energia rovnomerne po miestnosti rozloží.

Pozor na umiestnenie zrkadla za hlavou sediaceho človeka

Veľkosť obývačky by mala predovšetkým vychádzať z počtu členov domácnosti a predpokladaného počtu návštevníkov. Ide o to, aby všetci prítomní mali kam pomestiť svoje energie. Stred obývačky treba zachovať pokiaľ možno prázdny, kvôli priechodnosti a lepšeniu prúdeniu energie. Za mimoriadne dôležitý prvok Feng šuej považuje pohovku alebo sedaciu súpravu, pretože sedením na nej sa trávi väčšina času. Ideálne miesto pre ňu je vraj tesne pri stene, kvôli pocitu bezpečia. Zrkadlo v žiadnom prípade neumiestňovať za ňu, lebo vraj tým pádom odkryjeme zadnú časť hlavy človeku, ktorý by sa pozeral na toho sediaceho člena domácnosti.

Na tvar nábytka v tvare hrotu zlej šípky rovno zabudnite

Oproti sedačke by mali byť umiestnené asi tak na meter dve sedačky pre vzájomne diskutujúcich ľudí. Medzi sedačkami a pohovkou treba situovať stolík, na ktorý sa v prípade pohostenia kladú šálky s čajom, kávou a rôznymi pochutinami. Stolík by nemal by ani príliš nízky, ani príliš vysoký, nech nenarúša priestor medzi prítomnými ľuďmi. Celkovo usporiadanie nábytku v obývačke by nemalo byť v tvar písmene „L“, pretože podľa Feng šuej ide o šípku jedu. Ak by sa ale nedalo zariadiť obývačku iným spôsobom, zlovestný jedový hrot šípky možno otupiť nejakým vhodným typom nábytku. Najlepšie dispozičnou zmenou, čo je azda najjednoduchší spôsob.

Farby dodávajú obývacej miestnosti ten správny charakter

No a čo hovorí Feng šuej o farebnosti obývačky? Keďže človek je prírodnou bytosťou, mal by byť obklopený nasledovnými odtieňmi. Červenú ako synonymum ohňa, resp. tepla, uznania a sexuálnej energie, hnedú zemitú predstavujúce zem, hlinu, rovnováhu a zdravie, farbu kovu vyjadrujúcu ostrosť a brilantnosť, blankytnú predstavujúce zase pre zmenu čistotu, ľahkosť a sviežosť, no a nakoniec  v obývačke by nemala chýbať ani farba dreva, čiže svetlo béžová ako znak vitality a osobného rastu. Jednoducho farby podľa Feng šuej by mali zodpovedať odtieňom vyskytujúcim sa v prírode okolo nás. Žiadne experimentovanie. Ak sa chcete dozvedieť o význame farieb viac, odporúčame tento článok, kde je to pekne vysvetlené.

S umelým svetlom predovšetkým opatrne

Svetlo je taktiež dôležitým elementom pod Feng šuej. Celá obývačka by mala byť presvetlená prirodzeným a umelým svetlom podľa potreby. Prirodzené svetlo zľava, a umelé v strede miestnosti nad hlavami členom domácnosti a návštev. Prirodzené a umelé svetlo musí byť v určitom vhodnom pomere kvôli správnemu prúdeniu energie. Veľa svetla totiž zneisťuje človeka a ten následne vydáva negatívnu energiu. To platí najmä vo večerných hodinách kedy je ľudské telo zrelé k odpočinku a nemalo by sa tým pádom zbytočne aktivizovať. Ak teda niekto niečo potrebuje robiť večer, najlepšie spraví keď si zapne iba malú stolnú lampu.

Doplnky nech prezrádzajú spoločenský status majiteľa

To posledné, čo by sme mali mať na pamäti je výber vhodných doplnkov do obývacej miestnosti. Kvôli dostatočnému množstvu pozitívnej energie sa najlepšie javia fotografie umiestnené na stene, a obrazy krajiniek. Na konferenčný stolík sa najviac hodia misky s kryštálmi a mincami, čo vlastne symbolizuje určitý spoločenský status, presnejšie hojnosť a prosperitu. Na televízor patrí dečka ako prikrývka, ktorá má zakryť prípadný nežiadúci odlesk ľudskej tváre. Také niečo ako nože, šable a vôbec akékoľvek zbrane nepatria podľa Feng šuej do obývačky, pretože by mohli podnietiť ľudí k rozbrojom a násiliu.