Originálne veci vyrobené vlastnými rukami sú dnes niekoľkonásobne cennejšie ako drahé kúsky od renomovaných módnych značiek. Vlastnoručne vyrobené alebo upravené oblečenie totiž garantuje, že rovnaký kúsok nemá nikto iný na svete. Radi by ste si aj vy vytvorili napríklad tričko s vlastnou potlačou či iné oblečenie so zaujímavým vzorom? Práve v tomto článku vám povieme, ako na to.

Tričko s motívom v domácich podmienkach

Začneme jednoduchším postupom, na ktorý nebudete potrebovať žiadne špeciálne vybavenie. Postačí len obrázok, ktorý chcete dostať trebárs na tričko, vytlačený zrkadlovo na laserovej tlačiarni, lepidlo s lakom na textil, aké dostanete v každej predajni pre kreatívnych, štetec a žehličku. Postup prác je nasledovný:

  • Textil na mieste, kde chcete vytvoriť motív, natrite lepidlom na textil s lakom a položte naň papier s vytlačeným obrázkom. Papier poriadne popritláčajte prstami tak, že na papieri uvidíte textúru látky. Nechajte poriadne zaschnúť.
  • Akonáhle je papier suchý, potrebujeme ho odstrániť. Najlepšie to ide pod tečúcou vodou, kedy sa začne oddeľovať vrchná vrstva papiera. Jemne ju odstráňte, bruškom prstov, nie nechtami. Na textile ostane spodná vrstva s vytlačeným motívom. Textil nechajte opäť vysušiť.
  • Po vyschnutí aplikujeme na motív ďalšiu vrstvu lepidla na textil s lakom a necháme ho zaschnúť. Finálnou úpravou je prežehlenie. Tu však pozor. Žehlite po rubovej strane textílie, pričom na motív umiestnite papier na pečenie. Teplota obrázok zafixuje a papier na pečenie zabezpečí, že motív neprejde aj na podložku na žehlenie.

Profesionálne lisovanie motívov na textil

Profesionálnejším spôsobom je lisovanie motívov. Na to už ale potrebujete aj väčšie vybavenie. Existujú špeciálne PVC materiály, na ktoré sa vytlačí motív a následne vystrihne, prípadne sa oreže. Ideálne je, ak sa na tento účel využijú rezacie plotre, čím motív orežete najdokonalejšie. Špeciálny PVC materiál sa následne teplom nalisuje na podkladový textil.

Na nalisovanie sa využívajú špeciálne termolisy, zložené z dvoch lisovacích platní, ktoré dokážu vytvoriť ideálne podmienky (teplotu a tlak) na dokonalé zafixovanie motívu na oblečenie. To, ako takéto zariadenia fungujú, sa dozviete aj na stránke termolisy.sk.