V lete zle spíte? Je vám horko, potíte sa a obliečky sa vám nepríjemne lepia na kožu? Na vine sú práve ony. Vyberte si také, v ktorých sa vyspíte do ružova aj v tropických júlových nociach.

Obliečky do spálne i detskej izby nájdete na Favi.sk. Stačí si prejsť najväčší on-line katalóg nábytku alebo sa inšpirovať obrázkami toho najlepšieho z tuzemských domácností.

Na cene (ne)záleží

Aj v prípade nákupu obliečok platí priama úmera – čím vyššia cena, tým vyššia kvalita. Za viac peňazí získate nielen väčšie pohodlie, ale drahšie obliečky bývajú odolnejšie a dlhšie vydržia. Ibaže u obliečok na leto to celkom neplatí. Obliečky, v ktorých sa nebudete dusiť horkom, stoja od desiatok až po stovky eur. Ďaleko dôležitejšie je poriadne preštudovať si ten maličký lístoček, na ktorom je uvedené zloženie látky. Práve to rozhodne, ako dobre či zle sa vám bude v noci spať.

1

Dobrý Interiér, Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/byt-v-petrzalke/940

Spoľahlivá bavlna

Poznáte ten pocit, keď sa vám obliečky nepríjemne lepia na spotené telo? To sa vám s bavlnou nestane, Je totiž ľahká a priedušná a jej absorpčné schopnosti si poradia aj s potom. Okrem toho je bavlnené vlákno odolné, ustojí i časté pranie a žehlenie.

Bavlna sa ale ukrýva pod rôznymi názvami. Okrem 100% cotton nájdete aj jej rôzne úpravy, ktoré však majú rovnaké funkčné výhody. Pokiaľ nemáte čas ani chuť žehliť, budete milovať krepové obliečky. Krep je rovnako priedušný ako bavlna, ale navyše sa vôbec nekrčí.  Saténové obliečky sú o niečo náročnejšie na starostlivosť, ktorú im musíte venovať, zato vás odmenia skutočnou hebkosťou. Bavlnený satén potom patrí k tomu vôbec najlepšiemu, čo je momentálne na trhu. Je vyrobený z veľmi kvalitnej česanej bavlnenej priadze.  Oproti saténu, vyrobenému z polyestera, je vzdušný a výborne pohlcuje vlhkosť. Chcete si dopriať skutočný luxus? Tak potom sa v horúcich letných nociach natiahnite na posteľ ustlanú s posteľnou bielizňou z damasku. Damaskové obliečky sú známe svojou mimoriadnou jemnosťou a hebkosťou.

2

Skúste vlákna novej generácie

Vlákna novej generácie nemiluje iba módny priemysel, ale aj výrobcovia posteľnej bielizne. Modal micro alebo lyocell sú látky, ktoré pri výrobe nezaťažujú prírodu a navyše vynikajú skvelými funkčnými vlastnosťami – skvelou priedušnosťou a vysokou absorpčnou schopnosťou. Lyocell, ktorý sa vyrába z celulózy dreva, je navyše odolný a málokedy sa prederie. Modal Micro zasa obstojí i pri vyšších teplotách prania. Posteľná bielizeň z bambusa je zasa povinnou výbavou každého alergika. Vlákno má totiž silné antialergické vlastnosti a prírodné antibakteriálne účinky.

3

Musíme sa báť polyesteru?

Ani polyester nie je treba zatracovať. Vďaka moderným technológiám sú dnešné polyesterové materiály vybavené novými vlastnosťami, ktoré umelé vlákno približujú k tým prírodným. Napríklad mikrovlákno dokáže vyrovnávať teploty a pokožku nedusí tak, ako tomu bývalo pred rokmi. Niektorým materiálom je ale lepšie sa za letných nocí vyhnúť, aj keď je ich vlákno akokoľvek kvalitné. Horúco vám bude v posteľnej bielizni zo saténu, velvetu alebo v džerseji.