Pitný režim sa má dodržiavať, to vie každý. A podľa odborníkov je najlepšie piť čistú vodu. Lenže ruku na srdce. Viete, prečo je vlastne toľko dôležitá? A aké fatálne následky tí hrozia, keď ju nebudete piť?

S trochou nadsadenia by sa dalo povedať, že voda je parádny dopravný prostriedok v našom organizme. Priváža bunkám kyslík a nečistoty zase odplavuje von. Pomáha udržiavať optimálnu telesnú teplotu a prostredníctvom potu zabraňuje prehriatiu organizmu. S jej pomocnou rukou v tele dochádza k chemickým reakciám, ktorých výsledkom je naše dýchanie, premýšľanie alebo spánok. Životne dôležité veci! Ako to vyzerá, keď sa dostatočne nezavlažujeme? To už si asi viete spočítať. Ide o zdravie a mnohokrát aj o krk!

drinking-water

Čo všetko spôsobí nedostatok vody v tele?

Nedostatok vody v tele nemožno brať na ľahkú váhu. Trpia kĺby, pretože vysychá ich mazivo. Zvyšuje sa krvný tlak a zaťažuje sa srdce. Ochabujú svaly a vysušujú sa oči. Ani kosti sa nezaobídu bez vody, pretože keď sa poctivo nehydratujú, krehnú a to vedie k osteoporóze. Pečeň a obličky zle fungujú, nemôžu sa zbavovať toxínov. Môže dôjsť aj k otrave celého organizmu.

Nutné dodať, že podľa odborníkov sú vhodné neperlivé vody a minerálky s nízkym obsahom minerálov. Aj tá z kohútika je ale v pohode! Ak vám tekutá forma moc nejde, je ešte jedno riešenie – potraviny, ktoré obsahujú veľa vody. Trebárs uhorky, hlávkový šalát, papriky, paradajky, marhule a melóny.

Ranné rituály inak

Prebudíte sa a prvé čo do seba dáte, je káva? To je veľká chyba. Počas spánku sa organizmus dehydratuje, a preto by ste si ešte pred kofeínovým nakopávačom mali siahnuť po poháriku vody. Ak to pre vás nie je nič moc predstava, vytlačte si do nej citrón. Ten stimuluje metabolizmus a rozhýbe čreva. Len pozor, nech voda nie je ľadová. Ideálna je vlažná a odstáta, tá nespôsobí telu taký šok.

 

Ako vedieť, koľko vody máme prijať?

Čo sa týka celkového denného pitného režimu, platí jednoduchá matematika. Vynásobte svoju hmotnosť koeficientom 0,035. Ak máte napríklad 60 kíl x 0,035, vyjde vám 2,1 litra.

Vytiahnuť na ex 2 litre minerálky, to však nie je úplne to pravé. Obličky sú totiž schopné za hodinu spracovať zhruba tri deci vody. Zvyšok odchádza močom nevyužitý, takže zbytočná snaha! Aby ste zabránili plytvaniu, pite priebežne po malých dávkach po celý deň.