Takmer každý z nás sa v lete vydáva na dovolenku či len na pár dní za oddychom. Nech už idete kdekoľvek, vždy sa potrebujete zbaliť, aby ste so sebou mali všetko to, čo potrebujete. A väčšinou si to zbalíte do kufra. Viete si vybrať kufor správne tak, aby svojimi vlastnosťami dokázal naplniť všetky vaše potreby? Nižšie vám ponúkame niekoľko tipov.

Správne zvolená veľkosť

Azda ako prvé si pri kúpe kufra všímajte veľkosť. Dne sa na trhu nachádza obrovské množstvo kufrov v rôznych veľkostiach. Treba odhadnúť tú správnu vzhľadom na vaše potreby. Väčšie značky kufre číslujú ako oblečenie, to znamená veľkosťami XS, S, M a L. Pre jednotlivca postačí kufor S, čo je veľkosť bežnej príručnej batožiny. Pokiaľ do kufra balíte celú rodinu, potom jednoznačne odporúčame tú najväčšiu veľkosť cestovného kufra. Takisto treba zohľadniť to, či cestujete lietadlom a či máte povolenú len príručnú batožinu, alebo aj odbavenú batožinu. Na palubu sa dostane len cestovný kufor s veľkosťou cca 55x40x20 cm, teda kufor veľkosti S. Limity má aj podpalubná batožina. Väčšina leteckých spoločností vpustí pod palubu kufor s maximálnym rozmerom 158 cm.

fufry2

Materiál – plast alebo látka?

Cestovné kufre na kolieskach sa vyrábajú spravidla z dvoch základných materiálov – plastu a látky.

Plastové kufre dokážu vo všeobecnosti poskytnúť prepravovaným veciam väčšiu bezpečnosť. Lepšie sa udržiavajú, keďže majú hladký povrch, ktorý môžete kedykoľvek poumývať a praktickú sú tiež štyri kolieska pre zjednodušenú manipuláciu. Drahšie modely plastových kufrov majú integrovaný zámok. Nevýhodou je náchylnosť na poškodenie. Pri väčšom údere sa kufor môže prasknúť, čím sa stane ďalej nepoužiteľným.

Látkové kufre sú v porovnaní s plastovými o niečo ľahšie a obsahujú viacero priečinkov vrátane tých na povrchu kufra, čo zlepšuje ich praktickú stránku. Takisto je kufor tvárnejší a po zatlačení vecí ho zapnete aj vtedy, keď je naplnený na viac ako na maximum. Mínusom je náročnejšie čistenie.

Veľkosť rúčky

Drvivá väčšina cestovných kufrov obsahuje aj rúčku na jeho vlečenie za sebou. Tu si treba dať pozor na jej veľkosť. Ak je človek vysoký, potrebuje, aby bola rúčka dlhšia, keďže inak by sa musel krčiť. Pri kúpe kufra si preto všímajte aj veľkosť rúčky.