Možno už máte doma orchideu a čudujete sa, že sa jej nedarí. Potom treba porozmýšľať, či sa o ňu staráte vhodne. To sa dozviete aj v nasledujúcich riadkoch.

Dôležité je správne stanovište

Tmavšie priestory rastlinám všeobecne nesvedčia a orchidei niekoľkonásobne. Doprajte jej veľa svetla, ktoré ponúknu napríklad okenné parapety orientované na juh. Ak by ste ju dali k oknám, ktoré smerujú na západ, nedá sa vylúčiť prehriatiu rastliny a tiež veľmi intenzívne slnko môže spáliť listy. V prípade chúlostivejších druhov treba v zime riešiť nedostatok prirodzeného svetla umelými zdrojmi, napríklad špeciálnymi žiarivkami. Ak si ale zaobstaráte niektorú z rodu Phalaenopsis, zostaňte v pokoji, tento problém vám nehrozí.

Zálievka je špecifická

Pri bežných izbových rastlinách sme si zvykli zalievať ich raz za dva tri dni rovno do zeminy alebo podmisky. Orchidea si však žiada inú starostlivosť, zálievka je v jej prípade veľmi netradičná. Odporúčame naliať vodu do väčšej nádoby, do ktorej raz týždenne ponoríte celý kvetináč. Najlepšia je voda dažďová, využiť sa ale dá aj odstáta voda z kohútika. Zhruba po tridsiatich minútach orchideu vyberte, nechajte odkvapkať zvyšky vody a postavte späť. Na čo si dať pozor? V miske pod kvetináčom nesmie byť trvale voda, potom by s najväčšou pravdepodobnosťou rastline odhnili korene. U týchto exotických kvetín tiež riešte zálievku aj s ohľadom na obdobie rastu či naopak vegetačný pokoj – vtedy stačí málo vody aj menej svetla.

Myslíte na výživu

Ako je to s hnojením? Vhodné je používať výživu v spreji alebo v podobe tyčiniek, ktoré sa zapichujú do substrátu, prípadne možno živiny rozriediť podľa návodu vodou a pridať k zálievke. Verte alebo nie, ale hnojiť možno aj výhradne dažďovou vodou. V čase vegetácie rastliny hnojte raz týždenne, v zime raz mesačne. Pre orchidey existujú špeciálne prípravky, optimálne kombinujúce potrebné živiny a minerály. A keď vám hnojivá dôjdu? Radšej deň počkajte a ten ďalší kúpte správny prípravok, orchideám nesvedčia hnojivá určená pre bežné izbové rastliny.

Ideálny substrát

Najvhodnejším variantom substrátu sú takzvané kokosové čipsy alebo kúsky píniovej kôry. Kokosové chipsy dokážu kvetinu prevzdušňovať, optimálne zadržiavať vodu, svojou ľahkosťou korene nepoškodzujú, sú trvanlivé a dlhodobo skladovateľné. Kúsky píniovej kôry disponujú takmer rovnakými vlastnosťami ako kokosové chipsy, avšak je tu väčšie riziko výskytu nežiaducich mikroorganizmov.