Sypaný čaj sa pomaly presúva do minulosti, listový čaj pijú iba gurmáni a pre nás, bežných spotrebiteľov je na trhu čaj vo vreckách. Urobiť si čaj z vrecka je pohodlné, rýchle a chutné. Ak sa nad tým zamyslíme, tak je vrecko také sitko na čaj. Sypaný čaj je v malých balíčkoch a je k nemu priviazaná šnúrka. Má to ale jeden háčik. Vnútri vrecka nie sú čajové listy, ale akýsi prášok. Dajú sa tam nájsť aj svetlohnedé časti stopiek čajového lístia. Akýkoľvek, dokonca aj nadrobno sypaný čaj vyzerá celkom inak.

Prach – práve ten je často nasypaný v čajových vrecúškach. Po spracovaní čajových listov zostáva drobný prach. V Indii, Číne, tam kde sa čaje pestujú, tento prach ľahko zametajú zo stolov a vyhadzujú na smetisko, alebo za pár drobných predávajú do iných krajín. Desaťkilogramové vrecia plné čajového prachu stoja okolo 10 dolárov. Z neho sa dá vyrobiť 200 štandardných balíčkov vreckového čaju.

Bol na výrobu sáčkového čaju použitý prach alebo kvalitná čajovina?

To ale neznamená, že všetok čaj vo vrecúškach je tento prach. Niektorí výrobcovia plnia vrecká normálnym sypaným čajom, len veľmi drobným. Odlíšiť kvalitný čaj od prachového sa dá nasledovne: Ak na dne balenia je čajový prach, tak to znamená, že vrecúška pravdepodobne naplnili odpadom čajovej výroby. Ak je krabička čistá, vo vreckách je zrejme naozajstný čaj – nevysypal sa cez drobučké otvory na vrecku.

tea-1132529_1280

Ako zistiť, že čaj obsahuje farbivá?

Sáčkový čaj sa dokáže vylúhovať oveľa rýchlejšie ako listový. Stačí na pár sekúnd dať vrecko do vriacej vody a voda sa okamžite zafarbí do hneda (pokiaľ ide o čierny čaj). Ak dáte vrecko s čajom do pohára so studenou vodou, tiež získa hnedastý nádych. Dôvodom sú farbivá. O tom, že čaj obsahuje farbivá sa na etiketách už nepíše. Existuje však jednoduchý spôsob, ako to zistiť: Ak si chcete overiť za čaj, ktorý zvyčajne pijete, obsahuje farbivá, tak vylúhujte čaj v studenej vode. Ak sa rýchlo zafarbí do hneda, tak obsahuje farbivá. Alebo môžete urobiť ešte jeden test. Dajte do šálky s čajom kúsok citróna. Ak sa nápoj nestane svetlejším, znamená to, že obsahuje farbivá.

Je čaj relatívne čerstvý?

Vylúhujte čaj v kanvičke (čierny čaj). Ak sa za niekoľko minút na jeho povrchu objavia jemný filmovitý povlak, znamená, že je čerstvý. Pokiaľ tento povlak chýba, znamená to, že čaj bol získaný pred viac ako dvoma rokmi. Ak nápoj má nahorklý zápach a na dne kanvičky sa objavujú zrazeniny, čaj je po záruke, nepite ho.