Život bez chladničky si už nevieme ani predstaviť. Používame ju denne a skladujeme v nej mäso, varené jedlá, mliečne výrobky, údeniny či zeleninu. Ale priznajte si, máte prehľad, čo všetko vaša chladnička skrýva alebo ako často ju umývate? Raz za mesiac či nebodaj len sporadicky pri veľkom upratovaní? Dnes vám ukážeme ako umyť chladničku tak, aby slúžila čo najdlhšie.

Najskôr urobte revíziu chladničky

Raz týždenne by ste mali prezrieť obsah chladničky. To znamená skontrolovať dátum spotreby potravín a zistiť v akom stave sú otvorené potraviny. Pokiaľ ich zdobí pleseň, určite ich vyhoďte. Skontrolujte aj zeleninu, či na nej nie je hniloba a tiež ju bez milosti vyhoďte. Uvoľníte tak miesto čerstvým potravinám a chladnička nebude preplnená. Tieto opatrenia vám zároveň pomôžu ušetriť v rámci kuchyne.

Dôležité je vedieť správne ukladať potraviny do chladničky, aby vydržali dlho čerstvé. Aromatické potraviny ako syry, ryby, či údeniny by ste mali ukladať do dóz, aby ostatné potraviny z nich nenapáchli. Skvelým pomocníkom sú pohlcovače pachov, ktoré sa postarajú o neželaný zápach v chladničke.

Ako často umývať chladničku?

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale chladnička je tou najväčšou liahňou nebezpečných baktérií. Preto vždy, keď sa vám niečo v chladničke vyleje alebo vytečie, ihneď to dôkladne vyčistite.

Možno sa vám chladnička na prvý pohľad zdá čistá, ale nemusí to byť pravda. Preto nečakajte na umývanie chladničky, až kým sa na poličkách nahromadí špina. Aspoň raz do mesiaca ju poriadne vyumývajte zvnútra aj s dvierkami a raz za niekoľko mesiacov ju odtiahnite od steny. Ako umyť chladničku správne? Nie je to ťažké, stačí dodržať určité zásady.

Zásady ako umyť chladničku (návod)

Predtým než začnete umývanie chladničky, odpojte ju od elektrickej siete a povyberajte všetky potraviny. Vyberajte všetky police a zásuvky. Najlepšie urobíte, keď ich budete čistiť vo vani, kde máte dostatok miesta.

Postačí vám octová voda, ktorá zaistí dokonalú dezinfekciu alebo môžete siahnuť po špeciálnych prípravkoch s aktívnymi prvkami proti baktériám, plesniam a hubám. Rozrieďte ich vo vode podľa odporúčania na obale a police z chladničky poriadne vyumývajte. Nakoniec ich opláchnite vodou a vyutierajte dosucha.

Dôležitou časťou je umývanie chladničky zvnútra. Pri otváraní chladničky sa v nej zráža voda, ktorá steká do malého otvoru a potom vyteká von do nádoby kde sa odparuje. Problém nastáva, keď sa otvor upchá a objaví sa pleseň. Ak odtok zle odteká pomôžte si malou tyčinkou, ktorú ste zakúpili spolu s chladničkou. Vyčistíte ho tiež spomenutým prípravkom alebo octom.

Predtým, než umyté police znovu dáte do chladničky, vyčistite vnútro chladničky hygienickým čističom na báze bio-alkoholu, ktorý zaistí dôkladnú čistotu a neutralizuje pachy.

Dostatočné umývanie chladničky to nie sú len čisté police a zásuvky. Dôležitú pozornosť by ste mali venovať aj tesneniu, v ktorom sa hromadí špina a plesne. Aj tesnenie poriadne vyumývajte a vyutierajte.

A ako umyť chladničku zvonka? Okrem dvierok, na ktoré môžete použiť rôzne čistiace prostriedky do kuchyne, občas odtiahnite chladničku a vyčistite vzadu čiernu mriežku. Odovzdáva teplo odobraté z chladiaceho priestoru do okolia a preto je potrebné prach, ktorý sa na nej naukladá odstrániť, napríklad vysávačom.

Po prečítaní článku možno zistíte, že umývanie chladničky nie je náročné, podstatné je dodržiavať len správne zásady a zároveň vykonávať čistenie chladničky pravidelne. Ak máte aj vy overené tipy a rady na umývanie chladničky, tak sa o ne podeľte s nami a ďalšími čitateľmi!