Kokos poznáme predovšetkým ako potravinový doplnok koláčov a ďalších sladkostí. Jeho využiteľnosť je však ďaleko väčšia. Ak by bol kokosom človekom, pokojne by sa o ňom dalo povedať, že je použiteľný od hlavy po päty. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o tejto exotickej plodine. Na záver si možno aj vy poviete: Ty kokos, ten kokos má niečo do seba!

Pôvod kokosovníka by sme mali hľadať v regióne juhovýchodnej Ázie, no pestuje sa aj v iných tropických oblastiach, pri pobrežiach morí a veľkých riek. Miestne obyvateľstvo odjakživa využívalo kokosové palmy a ich produkty k mnohým účelom. Listy napríklad aj dnes slúžia ako strešná krytina a orech sa po úpravách môže premeniť na rôzne hudobné nástroje. Z kokosového dreva sa vyrába nábytok, misky a dokonca plavidlá.

Kokosový olej na tvár aj panvicu

V našich podmienkach však kokos poznáme predovšetkým ako potravinu. Nečudo, veď kokos je zdrojom mnohých prospešných látok. Obsahuje vitamíny radu B, tak isto vápnik, fosfor, draslík, sodík, železo, potrebnú vlákninu a tiež bielkoviny, proteíny a prospešné tuky. Lisovaním sa z neho získava napríklad kvalitný kokosový olej, využiteľný v kozmetike aj kuchyni. Pomocou kokosového oleja sa dá pripraviť slaná aj sladká kuchyňa a výborne sa dopĺňa s exotickými koreniami ako curry korenie alebo kurkuma. Kokosový olej má vďaka obsahu kyseliny laurovej antibakteriálne a protiplesňové účinky a znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Okrem toho skvele hydratuje pokožku a pomáha redukovať vrásky.

coconut-e-shop-one-pack-510x600

Kokosová voda skvele pôsobí proti dehydratácii

Ak by sa vám podarilo rozlúsknuť kokosový orech, v žiadnom prípade z jeho vnútra nevylievajte tekutinu. Je to kokosová voda, vďaka filtračnému systému kokosového orecha dokonale čistá a plná elektrolitov. Má výborné detoxikačné účinky a je veľmi prirodzeným a účinným hasičom smädu. Zároveň obsahuje rastlinné hormóny cytokiníny, ktoré pôsobia proti starnutiu nie len rastlinných, ale aj ľudských buniek.