Bolestivá červená hrčka na očnom viečku síce nie je životu nebezpečná, ale dokáže nám znepríjemniť život. O čo vlastne ide? Ako sa lieči a môžeme jej vzniku vôbec predísť?

Jačmenné zrno (latinsky hordeolum), je zápal mazovej žliazky niektorej z rias na očnom viečku. Názov ochorenia vyšiel z podobnosti abscesu so zrnkom jačmeňa. Vyzerá to, ako by vám jedno z nich ostalo na očnom viečku. Ide o pomerne časté ochorenie, s ktorým sa stretávali ľudia už v dávnej histórii. Starí Egypťania sa ho napríklad snažili liečiť obkladmi zo zmesi jačmennej múky a medu. Podľa príznakov odhalíte tento zdravotný problém pomerne jednoducho. Zrazu začnete mať nepríjemné pocity pri žmurkaní, postihnuté očné viečko opuchne a v jednom mieste sa vytvorí bolestivý začervenaný vačok.

Prečo jačmeň vzniká?

Vinníkom zápalu sú najčastejšie baktérie zo skupiny stafylokokov. Niekedy sa stane, že dôjde k upchatiu vývodu žliazky očnej riasy a hromadeniu mazu. Ten je priamo ideálnym prostredím pre množenie baktérií. Dôvodov môže byť viac. Často ide o nedostatočnú hygienu alebo nesprávne používanie make-upu. Na vzniku sa môže podieľať aj celkové oslabenie imunity, nedostatok vitamínov alebo niektoré ochorenia. Chorobe nahrávate aj tým, že sa očí dotýkate špinavými rukami alebo používate nesprávne ošetrené kontaktné šošovky.

Ako celé ochorenie prebieha?

Ak jačmenné zrno nijako neliečime, trápi nás spravidla týždeň. Priebeh končí tak, že vriedok buď praskne a hnis vytečie, ale niekedy sa jednoducho vstrebe. Rozhodne sa nepokúšajte urýchliť hojenie tým, že budete hnis vytláčať. Cieľom väčšiny liečebných metód je zápal zmenšiť, urýchliť jeho prasknutie alebo zabrániť šíreniu infekcie a vytvoriť imunitu voči ďalšiemu ochorenia.

Možnosti liečby

Kto sa stretne s touto zdravotnou komplikáciou prvýkrát, často býva vydesený a rýchlo sa vyberie do očnej ambulancie. Lekár väčšinou stanoví diagnózu na prvý pohľad, pretože ochorenie má skutočne veľmi charakteristický vzhľad. Niekedy môže vykonať aj podrobnejšie vyšetrenie oka. V komplikovaných prípadoch vám predpíše antibiotické mastičky alebo očné kvapky. Väčšinou však nie je žiadna liečba nutná a problém zvládnete aj bez návštevy očnej ordinácie. Zrenie abscesu môžete urýchliť prikladaním teplých obkladov na oko. Vhodné je napríklad prikladanie sterilnej gázy navlhčenej v roztoku s 3% bórovej vody alebo harmančeku. Na posilnenie imunity užívajte vitamín C, zinok a beta karotén.