Je vaše dieťa extréme plačlivé a dostáva pravidelne záchvaty plaču trvajúce vkuse aj niekoľko hodín? Nedokážete ho ničím utíšiť? Opakuje sa to pravidelne počas celých týždňov? Nemusíte robiť žiadnu paniku. Jedná sa pravdepodobne o veľmi častý problém drobcov – dojčenskú koliku.

Skutočnú príčinu koliky zistí len lekár

Dojčenská kolika je pediatrami definovaná ako pravidelne sa opakujúci záchvat plaču bez objektívnej príčiny. Aby bola definícia koliky naplnená, musí byť splnený aj časový faktor, teda tento záchvat plaču sa vyskytuje minimálne 3 hodiny denne, aspoň 3 dni v týždni. Tento plač je spôsobený nevoľnosťou dieťaťa, avšak zistiť presnú príčinu dokáže len lekár. Môže to byť napríklad reflux, bolesť brucha, ale tiež dlhodobý nepokoj matky, ktorý mále dieťa vníma veľmi citlivo. Takisto lekár môže diagnostikovať intoleranciu laktózy, prípadne inej látky bežne obsiahnutej v strave, a túto intoleranciu označiť za dôvod vzniku koliky. Na presnú diagnostiku je však potrebná úzka spolupráca matky s doktorom, detailné všímanie si celého dňa dieťaťa a presné zodpovedanie na otázky, ktoré vám pri vyšetrení položí pediater.

Kolika sa dá liečiť, avšak väčšinou skončí spontánne

Liečiť dojčenskú koliku je možné až po odhalení príčiny. Ak je to intolerancia, zo stravy sa úplne vylúči intolerovaná zložka. Ak je to reflux, lekár predpíše sirup, ktorý sa podáva po každom jedle. Vyskúšať sa môžu bylinkové čaje na upokojenie bruška, najmä feniklový detský čaj, ktorý je mamičkami osvedčený. Prípadne, probiotické kultúry. Takisto je na detskú koliku špeciálne mlieko s obsahom látok vytvoreným na mieru práve tomuto problému. Často je vôbec jedinou liečbou koliky. Časom sa totiž tento problém vytratí rovnako rýchlo, ako sa objavil.

Udáva sa, že dojčenská kolika sa vyskytuje u 20 až 25% dojčiat bez rozdielu pohlavia. U drvivej väčšiny z nich sa detská kolika vytratí po tretom mesiaci života.

Tip pre všetky mamičky – ak sa vám podarilo úspešne prekonať dijčenskú koliku, skúste urobiť radosť samej sebe a kúpiť si pohodlné dojčenské alebo lacné tehotenské oblečenie. Nájdete ho v internetovom obchode Vengo.sk.