Plánujete bábätko? Ste už v radostnom očakávaní? Alebo ste nedávno porodili? Vám všetkým poradíme, ako sa čo najlepšie postarať o svoj chrup.

Každá budúca mamička by pred tak dôležitým životným krokom, akým je tehotenstvo, mala byť v poriadku po zdravotnej stránke. Čo platí aj pre jej zuby. Ostatne zubný kaz predstavuje najrozšírenejšie infekčné ochorenie, ktoré sa v tehotenstve horšie ošetruje

Počas tehotenstva

Dbáte na zubnú prevenciu? Potom vás zrejme netrápia zubné kazy ani zápaly ďasien. Užitočná je ale tiež starostlivosť dentálnej hygieničky, ktorá by sa mala stať bežnou súčasťou života každého človeka.

Na čo pozor? Správne urobená preventívna zubná prehliadka vyžaduje röntgen, ktorý je v tehotenstve zakázaný, pokiaľ nejde o závažný úraz či život ohrozujúci zápal. Aj samotný výkon výplne je stresujúca záležitosť a je lepšie odložiť ho po pôrode. Vo vysokom stupni tehotenstva je tiež veľmi rizikové ošetrenie pacientky v ľahu na chrbte, ošetrenie musí prebiehať v polosede, čo je pre lekára značne nepohodlné. Avšak pre pacientku vo vysokom stupni tehotenstva je nepohodlné ošetrenie v akejkoľvek polohe.

Keď je žena tehotná, potom by pri najbližšej príležitosti mala navštíviť zubára a ten jej vysvetlí, ako naďalej dodržiavať hygienu ústnej dutiny a tiež – ako napokon starať o chrup svojho dieťaťa. Dôležitá je šetrne vykonávaná hygiena ústnej dutiny, pretože ďasná môžu byť vďaka hormonálnym zmenám prekrvené a niekedy krvácajú aj bez známok zápalu. Toto krvácanie často zvádza budúce mamičky k tomu, aby radšej nepoužívali zubnú kefka, lenže to je chyba. Stav sa tak bude stále zhoršovať, ďasná môžu nadobudnúť až gigantické rozmery masívne krvácať. Vznikne začarovaný kruh, z ktorého niet úniku. A hoci na začiatku zápal nemusel byť prítomný, v dôsledku nedostatočnej dentálnej hygieny môže ľahko vzniknúť.

Po pôrode

Ak ste sa až doteraz dobre starali o svoj chrup, máte obrazne povedané vyhrané. Zásadné je pokračovať vo správne vykonávané dentálnej hygiene. Nie je pravda, že dojčenie berie zo zubov mamičky vápnik, ani to, že jedno dieťa rovná sa strata jedného zuba ženy.