Svadobná sezóna je v plnom prúde a spolu s ňou aj otázka výberu vhodného outfitu. Ten by však nebol úplne v poriadku bez dôkladne vybraných šperkov.

Vybrať správne doplnky k outfitu vôbec nie je samozrejmosťou. Ide o umenie, ktoré vyžaduje nielen talent, ale aj tréning a skúsenosti. Hoci si šperky vyberáme podľa toho, ktoré sa nám páčia, ich nosenie sa riadi istými pravidlami. Môže sa vám páčiť viacero rôznych štýlov aj materiálov, no nedá sa mať ich na sebe všetky spolu. Až ich výber a spojenie odhalí váš dobrý vkus či naopak bezradnosť.

Menej je viac

Nie je dôležité ukázať, koľko drahých doplnkov máte,  a navliecť na seba náhrdelník, brošňu, náušnice, náramky a štyri prstene. Dva či tri doplnky bohato postačia. Zamerajte sa radšej na jeden výraznejší prvok. Neprehliadnuteľné dlhé náušnice by mali celkom vyradiť ozdobu krku alebo ju aspoň minimalizovať na jemnú retiazku. Originálny či bohato zdobený náhrdelník zase znamená obmedzenie náušníc na minimum. Obľúbený Pandora náramok s rôznymi príveskami strhne pozornosť na vaše zápästie, takže nemusíte zháňať ďalšie kúsky.

Ak máte veľmi výrazné, farebné, vzorované či asymetrické šaty, tak práve tie predstavujú hlavný prvok a so šperkami by ste sa mali držať pri zemi.

Pozor na miešanie

Miešanie materiálov je veľmi problémová záležitosť. Kedysi vládol zákaz kombinácie zlata so striebrom či inými kovmi. V súčasnosti však panuje trend materiály kreatívne a vkusne namiešať. Práve tak sa dá spoznať, či v tom viete chodiť.

Asi najviac univerzálnou radou je držať sa podobnej farby kovu. Odtiene kamienkov či korálikov prispôsobte ladeniu tónu šiat alebo ďalších doplnkov, prípadne ich použite ako kontrast. Určite to však nepreháňajte s intenzívnym leskom ani množstvom blýskavých klenotov.

Nemusíte byť vždy práve tón v tóne, no držte sa obmedzenej farebnosti. Viac ako tri farby by ste nemali kombinovať. Ak máte viacfarebné šaty, doplnky vrátane šperkov by mali kopírovať ich odtiene.

Foto: Bigstockphoto