V dnešnej dobe sa naozaj neoplatí žiť len pre súčasnosť a ísť od výplaty k výplate. Nikdy totiž neviete, kedy budete naraz potrebovať väčší obnos financií. A ak túto potrebu mať našťastie nebudete, potom si budete môcť našetrené peniaze užiť svojim obľúbeným spôsobom. Preto si občas odpustite kúpiť nové nohavice či blúzku a ušetrené peniaze radšej odložte do zálohy.

Sporenie peňazí je jedným z prvkov finančnej gramotnosti. Každý z nás by si mal mesačne odkladať aspoň malú sumu, pretože len tak sa naučíme hospodáriť s financiami zodpovedne. Možností ako sporiť je niekoľko. Môžete sa inšpirovať deťmi a zriadiť si pokladničku, odkladať si do ponožky alebo sa v otázke sporenia správať ako moderný človek a zriadiť si sporenie k bankovému účtu.

Vždy je lepšie sporiť v banke, než v pokladničke či ponožke

Práve dobré sporenie k účtu vám dokáže so šetrením výrazne pomôcť. Jednak vás donúti odkladať si mesačne tú istú sumu automaticky, keďže tá sa na sporenie prevádza bez toho, aby ste to museli spraviť vy. Zároveň vaše úspory neležia ladom, ale takýmto spôsobom sa aj zhodnocujú. Dnes majú sporiace produkty v bankách veľmi zaujímavé úročenie, čo by ste mali využiť aj vy.

Napríklad Dobré sporenie od Poštovej banky ponúka úrok až 2,50% ročne v prípade, ak si sporíte pravidelne, teda mesačne aspoň 10 €. Čo by teda nemal byť väčší problém. Oveľa lepšie je však odkladať si väčšiu sumu, samozrejme podľa vašich možností. Uvedené sporenie umožňuje mesačnú úsporu v hodnote až 500 €. Vždy platí, že čím dlhšie sporíte, tým viac svoje financie zhodnotíte. Úrok sa totiž odvádza od aktuálnej hodnoty na vašom sporení. Po dvoch či troch rokoch tak na sporení zarobíte niekoľkonásobne viac, akoby ste sporenie uzatvorili len na jeden rok. Sporenie si takisto môžete pomenovať, napríklad podľa vášho cieľa, na ktorý si chcete nasporiť. A tým zvýšiť vašu motíváciu.