Aby ste mali doma čisto, vôbec žiadne chemikálie nepotrebujete. Jedlá sóda je ekologický, lacný a účinný prostriedok, ktorý pri upratovaní využijete naozaj všestranne!

Jedlú sódu poznáte najskôr ako prášok do pečiva alebo ako pomocníka pri pálení záhy. Rozsah použitia jedlej sódy v domácnosti je však natoľko široký, že sa na prvý pohľad môže zdať, že sa snáď jedná o nejaký zázrak. Samozrejme, aj účinnosť jedlej sódy má svoje limity, jej používaním pri upratovaní však môžete výrazne znížiť spotrebu chemických čističov.

Pripálený hrniec aj detské hračky

Niekto pripravuje čistiaci pastu z vody a jedlej sódy (1: 1), ktorá je mierne abrazívna a odmasťuje. Nahradí tak rôzne krémové čističe a piesky. Prakticky rovnaký výsledok však dosiahnete, ak čistený povrch jedlou sódou jednoducho posypete a vydrhnite mokrou hubkou alebo kefou. Ak sa navyše potrebujete zbaviť vodného kameňa, pridajte trochu octu alebo citrónovej šťavy .

Tip: Pozor na ľahko poškriabateľné indukčné varné platne. Na ich čistenie nikdy nepoužívajte hrubé nástroje, iba jemné utierky.

Roztokom jedlej sódy s vodou môžete omývať detské hračky, rôzne predmety či menej znečistené plochy. Na liter vody pridajte asi 4 lyžice jedlej sódy. Po očistení predmety umyte vodou a osušte. Dno pripáleného riadu posypte jedlou sódou, pridajte horúcu vodu a nechajte cez noc odmočiť

Sóda aj na pranie

Jedlú sódu využijete doplnkovo tiež pri praní bielizne. Osvedčilo sa pridávať lyžicu jedlej sódy do práčky ku každému praniu. Veľký význam má jedlá sóda pri namáčaní detských plienok alebo silne znečistenej bielizne. V takom prípade použite asi pol hrnčeka jedlej sódy na kúpeľ.

Ale pozor, ak hľadáte alternatívy k bežným pracím práškom, iste narazíte na pojem sóda na pranie. Jedlá sóda (hydrogénuhličitan sodný) je odlišná látka iného zloženia než sóda na pranie (uhličitan sodný), ktorá je síce tiež ekologicky nezávadná, ale nie je vhodné pre ľudskú spotrebu. Zmäkčuje vodu, dezinfikuje a zvyšuje účinnosť detergentov. Používa sa aj pri domácej výrobe populárneho pracieho slizu.