Máloktorá sviatočná príležitosť ponúka kreatívnym dekoratérom takú šancu rozohrať v dome svoj um, ako Vianočné sviatky. Môže sa zdať, že je na zháňanie vianočné výzdoby ešte príliš skoro, opak je však pravdou. Práve začiatok septembra je najlepšia doba na to, začať premýšľať o darčekoch i ozdobách, ktorých je doposiaľ veľký výber a za rozumnú cenu.

Začíname s adventnou výzdobou

Ak máte všetko vopred pripravené, nič vám nebráni vykúzliť si doma príjemnú vianočnú atmosféru. Záleží pritom len na vás, aký štýl dekorácií zvolíte. Niekto vsádza na podomácky vyrobené ozdoby zo slamy, papiera či orieškov, iný je radšej pre minimalistický moderný štýl ladený v jednej alebo dvoch farbách. Pre väčšinu ľudí predstavuje však napríklad vianočný stromček kombináciu mnohých obľúbených kúskov, ktoré zhromaždili počas rokov. Nech už patríte ku ktorémukoľvek typu, iste vás zaujíma, kedy je optimálna začať s vianočnou výzdobou. Najlepšie bude, keď prácu na nej zahájite pred adventom umiestnením venca na vchodové dvere a na stôl. Prípravy potom vrcholia ranným zdobením stromčeka na Štedrý deň.

Lesk a trblietanie zariadi vianočné osvetlenie

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc sú blikajúce svetielka za oknami domácností aj vonku na záhradách. Práve tie majú hlavný podiel na hrejivé atmosfére a lákajú nás k domácemu krbu. Základom vianočného osvetlenia sú predovšetkým reťaze, ktoré sa hodia nielen na stromček, ale aj na orámovanie okien alebo rozžiarenie zábradlia. Ak chcete vykúzliť krásnu vianočnú záhradu, alebo len ozdobiť okná vášho domu zvonku, vyberte napríklad LED kvaple a závesy. K dispozícii sú samozrejme tiež elektrické sviečky, vianočné hviezdy alebo snehové vločky. Práve LED osvetlenie hrá v posledných rokoch prím. LED diódy totiž vynikajú vysokou svietivosťou a dlhou životnosťou, pričom disponujú až 10x väčšou účinnosťou ako klasické žiarovky. Zoženiete ich v celom spektre farieb. Väčšie dekorácie sú často vybavené časovačom, ktorý vám uľahčí ich obsluhu.

800x600_1465227594-599377-big

Bezpečie na Vianoce nadovšetko

Aj zdanlivo neškodná vec ako vianočné ozdoby niekedy môže spôsobiť v domácnosti nehodu. Aby ste sa problémom vyhli, venujte pozornosť tomu, kam je to ktoré osvetlenie určené. Osvetlenie pre vonkajšie použitie musia odolávať najrôznejším vplyvom počasia a býva vybavené certifikáciou IP44, ktorá zaručuje, že znesie dážď, sneh aj výkyvy teplôt. V žiadnom prípade preto neinštalujte vnútorné osvetlenie na záhrade, hoci k tomu jeho nižšia cena zvádza. A ešte jedna rada nakoniec: nepoužívajte vianočné osvetlenie 24 hodín denne. Ak nie je nikto, kto by sa ním kochal v dobe, keď spíte, radšej ho na noc vypnite.