Koža je vôbec tým najlepším materiálom na výrobu topánok. Ani ona však nie je bezúdržbová a nezničiteľná, a preto jej potrebujete z času na čas dopriať potrebnú starostlivosť. Viete, ako sa správne starať o vaše kožené topánky? Práve to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Základy čistenia koženej obuvi

Pánska či dámska kožená obuv sa pri bežnom nosení často zašpiní. Čistenie takejto obuvi je potrebné prispôsobiť rozsahu a charakteru znečistenia. Ak sa jedná len o zaprášenie, potom postačí topánky prekefovať kefou na topánky. Tento úkon je takisto potrebné previesť pred každým nanášaním ochranných prostriedkov na kožu. Pokiaľ je na topánkach blato či iné väčšie nečistoty, nevyhnete sa vode. Pozor však na to, aby ste kožené topánky až príliš nenavlhčili, keďže koža môže zmeniť svojou veľkosť. Ak sa vám to náhodou podarilo, potom do topánok vložte drevené napínadlá. Blato ide z koženej obuvi najlepšie navlhčenou handričkou, ak treba, tak aj mydlovou vodou.

Nevyhnutná impregnácia

Aby koža nesala vlhkosť z prostredia, pred nosením topánok je potrebná ich impregnácia. Na tento účel vám poslúžia špeciálne impregnačné spreje, ktoré vytvoria na povrchu kože vrstvičku, pod ktorú sa voda nedostane. Impregnačný sprej aplikujte vždy len na suché a čisté topánky.

Krém a vosk dodajú topánkam lesk

Mnohé kožené topánky sa prirodzene lesknú. Časom však ich lesk akosi upadá, a preto je potrebné im ho opätovne dodať. A to pomocou vosku či krému na kožené topánky. Oba typy prípravkou sa nanášajú na čisté topánky kefkou, prípadne handričkou jemnými krúživými pohybmi.

V minulosti sa na koženú obuv často využívali farebné boxy, od čoho sa dnes už upúšťa. Nahrádzajú ich práve krémy či vosky. Ak však aj napriek tomu chcete na svoje topánky aplikovať box, môžete tak urobiť iba na tradičnú koženú obuv a vonkoncom nie na brúsenú kožu.

Chcete si rozšíriť svoju zbierku topánok o nový kúsok? Kožené topánky vám ponúkajú stovky atraktívnych párov..