Dobový retro nábytok je v súčasnosti obrovským trendom. Pritom nejde len o nábytok, ale čoraz viac sa na našom i zahraničnom trhu objavujú aj retro spotrebiče či retro svietidlá. Starším ročníkom postačí len zapátrať v pamäti a presne budú vedieť, ako také kúsky vyzerali. Tí mladší ich majú šancu spoznať pomocou internetu a rôznych dizajnových magazínoch.

Začnite v malom

Samotné retro predstavuje v interiéroch akúsi farebnú hravosť, kombinovanie štýlov a hlavne poriadnu dávku invencie pri zariaďovaní. Ak nemáte odvahu vrhnúť sa pri zariaďovaní v retro štýle rovno na celý byt, začnite napríklad s retro svietidlami alebo spotrebičmi. Pritom ideálnou miestnosťou je na to kuchyňa. Súčasný trh ponúka skutočne pestrú škálu najrôznejších kuchynských pomocníkov práve v retro štýle. Hoci tieto veci vyzerajú úplne staro, keď sa im bližšie prizriete, uvidíte plne funkčné stroje. Takéto kúsky dokážu oživiť interiér, dodajú mu šťavu i akúsi dávku humoru.

Celý dizajn retro výrobkov je podčiarknutý zvláštnym farebným prevedením, spotrebiteľov však nadchýnajú aj ich netradičné tvary. Farebným hitom toho obdobia sa stala Diorova neprehliadnuteľná červená, ktorá sa zapísala do pamäti milovníkov tej doby.

Nepreháňajte to

Ak máte v pláne zariadiť si v retro štýle úplne celý byt, mali by ste dbať na niektoré pravidlá. Pokiaľ miestnosť v retro štýle nie je dôkladne premyslená a rovnako precízne zrealizovaná, môže pôsobiť nepresvedčivo a lacno. Hoci nábytok a celkové vybavenie izby nemusí byť úplne presným odrazom konkrétnej doby, niekedy stačí len pár zaujímavých kúskov, napríklad sympatické retro svietidlá.

Moderné retro

Retro štýl skvelo vynikne v kombinácii s modernými kúskami. Cieľom tvorcov takýchto izieb klasike a retro štýlu dodať nádych moderny. To sa dosiahne buď zmiešaním starožitného a moderného nábytku alebo pomocou špecifického farebného vzoru.

Foto: Bigstockphoto