Ženy majú tendenciu sa ospravedlňovať častejšie ako muži a robia to nielen v súkromí, ale aj v práci. Svoje názory tiež presadzujú pomalšie a bývajú opatrnejšie. Preukázala to aj štúdia zverejnená v odbornom časopise Psychological Science. Ženy majú totiž nižší prah toho, čo považujú za útočné správanie a majú potom logicky väčšiu tendenciu sa ospravedlňovať. Veľakrát ale kvôli zbytočným veciam.

Istá softvérová firma preto vytvorila zhruba pred rokom aplikáciu s názvom Just Not Sorry, ktorá vie sledovať, ako často sa ospravedlňujete v mailoch, a zároveň, či to nerobíte zbytočne, a nedávate tak najavo nedostatok sebavedomia.

Aplikácia zvýrazní problémové frázy a vysvetlí, čo je na nich zlé. Samozrejme, ale existujú prípady, kedy je ospravedlnenie nevyhnutné. Napríklad keď zabudnete odpovedať na dôležitý mail, zle odhadnete dopravnú situáciu, prídete neskoro na schôdzku alebo niekomu ublížite jedovato poznámkou. Nie je ale nutné to robiť častejšie, ako je to nevyhnutne potrebné.

Zbytočnému podceňovaniu v mailoch zabránite pomocou aplikácie. Čomu sa ale vyvarovať v osobnom kontakte?

Každý má svoju životnú cestu, aj vy

Nechcete mať deti alebo sa nechcete vydávať, pretože uprednostňujete prácu alebo vzdelanie? Nie je na tom nič zlé, nemusíte sa ospravedlňovať svojmu okoliu za to, že máte iné ciele a žijete trochu inak ako ostatné.

Nie všade môžete byť

Nemáte náladu na akciu, na ktorú vás pozval kamarát? Neospravedlňujte sa za to, že nechcete vidieť divadelné predstavenie, ktorá vás nezaujíma, alebo nemáte záujem tráviť večer na koncerte kapely, ktorú neznášate. Namiesto ospravedlnenia stačí povedať nie.

Dať najavo pocity má právo každý

Na ventilovanie pocitov má právo každý. Samozrejme tým nemyslíme treba záchvaty hnevu alebo mlátenie do stola. Každopádne, ak ste rozrušená a máte pre to svoje dôvody, nemusíte sa za to ospravedlňovať.

Otravné správanie

Vadí vám spolucestujúci v metre, z ktorého slúchadiel ide hlasná hudba alebo človek, ktorý vám v kine šuští s popcornom za chrbtom? Ak ich chcete požiadať, aby s tým prestali, nezačínajte vetu so slovami ospravedlňujem sa alebo nehnevajte sa, nie je to potrebné.