Atopická dermatitída je pomerne bežné, no nepríjemné zápalové ochorenie kože. Takmer 90% pacientov sa s ním stretne počas prvých piatich rokov svojho života, no symptómy atopie dokážu v rôznej intenzite pretrvávať aj desaťročia. Zhoršiť alebo dokonca spustiť prejavy atopie môže aj počasie.

Atopická dermatitída je špecifické ekzematické ochorenie. Sprevádza ho silne začervenaná a svrbivá pokožka, najmä v oblasti kožných záhybov na tele. U detí sa však atopia často prejavuje na tvárovej časti, čo súvisí so zvýšenou slinivosťou a následným podráždením pokožky u niektorých detičiek. Mnohí pacienti s atopickou dermatitídou ale zisťujú, že ich ochorenie sa dramaticky zhoršuje v chladnom a suchom zimnom počasí.

trendyzena.sk_bioderma-sk_com_01

Klimatické spúšťače a vplyv počasia

Nie je žiadnym tajomstvom, že podráždená pokožka reaguje v zásade na akékoľvek, čo i len drobné vonkajšie vplyvy. Z hľadiska klímy a počasia sa atopia zhoršuje pri zmenách počasia či náhlych poklesoch teplôt ,ochoreniu však neprospievajú ani v pele obsiahnuté alergény. Atopická dermatitída sa môže zhoršiť aj počas málo slnečných dní alebo pri pobyte v oblastiach s deficitom slnečného žiarenia – aj to totiž pomáha pri zmierňovaní prejavov dermatitídy.

Atopická pokožka – aký je jej stav?

Ľudia s atopickým ekzémom trpia dysfunkciou ochrannej vrstvy kože. Táto bariéra je zodpovedná za udržiavanie vlhkosti v pokožke a tiež za „odrážanie atakov“ rôznych baktérií a alergénov. Pri poruche ochrannej vrstvy kože táto nadmerne stráca vlhkosť a je náchylná na prienik vírusov, plesní, alergénov a iných dráždivých látok. Odborníci sa domnievajú, že oslabená ochranná vrstva kože môže viesť k zníženej schopnosti prispôsobovať sa meniacemu sa počasiu.

trendyzena.sk_bioderma-sk_com_02

Prečo zima zhoršuje atopiu?

Vo všeobecnosti platí, že suchá pokožka a ľudia s atopickou dermatitídou sú na svrbivé pocity náchylnejší viac v zime ako v lete. Nižšie teploty, dni s nízkym množstvom slnečného svitu a znížená vlhkosť vzduchu sú ideálnymi podmienkami pre zhoršenie príznakov atopie. Navyše, nízke teploty vyžadujú viac teplejšieho oblečenia, vďaka čomu sa pokožka počas dňa menej vetrá. Nevraviac o  materiáloch (vlna) a vláknach, ktoré suchú pokožku zbytočne dráždia a škriabu.

Aké je riešenie?

Správna a pravidelná celoročná starostlivosť o pokožku je všeobecným receptom pre každého pacienta s atopiou. Treba na ňu dbať obzvlášť v zime, keď podmienky vonku (ale aj vnútri) zvyšujú potenciál pre zhoršenie príznakov tohto ochorenia.

Čo teda robiť?

  • Hydratujte pokožku niekoľkokrát denne.
  • Na kúpanie či sprchovanie používajte vlažnú vodu. Vo vani a pod sprchou sa zdržujte radšej kratšie.
  • Vyhnite sa mydlám a kozmetike, ktoré obsahujú alkohol, penivé a dráždivé vonné látky.
  • Pre zvýšenie vlhkosti v miestnosti do nej umiestnite misku s vodou.