Zoznámiť sa, zaľúbiť, navliecť prsteň a založiť rodinu. Práve to je postup, ktorý zvyčajne predchádza tehotenstvu. To je síce pre ženy veľmi náročným obdobím, no s odstupom času ho každá hodnotí ako to vôbec najkrajšie v živote. Počas neho totiž dáva život novému človeku, ktorý sa stane jej najväčšou láskou. Ak vás od tehotenstva odrádza pôrod a bolesti ho sprevádzajúce, verte, že to vôbec nemusí byť také strašné.

V súčasnosti majú ženy možnosť využiť rôzne typy pôrodov. Pôrod vo vode, pôrod na stoličke či na všetkých štyroch, avšak viac než 99 % stále preferujte klasický spôsob. Ak ste ešte nikdy nemali možnosť čítať o šetrnejšom pôrode, práve tento článok vám túto príležitosť ponúka.

Redukcia bolesti, ktorá je spôsobená trecími silami

Tie najväčšie bolesti pri pôrode sú spôsobované zväčša trecími silami pri pohybe dieťaťa pôrodnými cestami. Bolesti sa stupňujú a trvajú počas celej doby pôrodu, čo môže byť až niekoľko hodín. Na zmiernenie bolestí preto pôrodníci využívajú špeciálne gély znižujúce trenie, Navyše, tieto pôrodnícke gély urýchľujú prechod dieťaťa cestami, čím sa výrazne skráti trvanie pôrodu. Lekári môžu budúcim mamičkám napríklad odporučiť Dianatal, teda jeden z certifikovaných pôrodníckych gélov. Tento gél je sterilný a neškodí ako mamičke, tak ani dieťaťu. Lekár ho aplikuje už pri otvorení krčka maternice a dávku môže postupne zvyšovať pri každej ďalšej kontrole otvorenia. Prípadne sa aplikuje 15 až 20 minút po odtečení plodovej vody.

Tlmenie bolesti lokálnymi anestetikami

Bolesť je okrem zmiernenia trenia možné tlmiť aj použitím lokálnych anestetík, ktoré sa aplikujú do epidurálneho priestoru. Teda sa jedná o relatívne známu epidurálnu anestéziu. Tak ako všetko, aj tento spôsob tlmenia bolesti má svoje pre a proti a záleží na každej mamičke, ako sa k jeho použitiu postaví. Riziko komplikácií spôsobených priamo anestéziou je však veľmi malé, pretože používané liečivá sú bezpečné a mamička aj dieťa sú po ich aplikácií špeciálne monitorovaní. Za epidurálnu anestéziu je však potrebné si zaplatiť plnú sumu.