Puzzle je zábavka, ktorú pozná každý. Na dlhé hodiny dokáže zamestnať deti, ale aj dospelých pri skladaní zaujímavého obrázka z jednotlivých dielikov. Sami si môžete zvoliť, ako náročné skladanie zvládate, na základe počtu kusov puzzle. Náročnosť, ale aj výsledný efekt obrázku dnes ale ovplyvňujú aj ďalšie vlastnosti puzzle. Napríklad 3D efekty či svietiace puzzle. Práve to prináša do tejto skladačky úplne nový rozmer.

Efekt trojrozmernosti

V poslednej dobe ne mimoriadne obľúbené 3D puzzle, a to najmä u detí a mládeže. Z puzzle si totiž vytvoria nezvyčajný obrázok na stenu, ktorý budú dojem trojrozmernosti. Z poskladaného puzzle vychádza do priestoru motív, samozrejme len na základne optickej hry. Trojrozmernosť motívu jednotlivých dielikov sťažuje skladanie, no výsledok stojí skutočne za to. Medzi puzzle s 3D efektom nájdete zväčša detské motívy, a preto je táto skladačka ideálnym darčekom pre dieťa k jeho narodeninám či k inej príležitosti.

Svietiace puzzle

Okrem 3D puzzle prináša niečo nové do tejto oblasti aj svietiace puzzle. Časť z dielikov má schopnosť emitovať žiarenie, a preto puzzle na stene svieti po zotmení či zhasnutí. Aj na vašej stene sa môže pýšiť svietiaca veža Burj aj Arab, Tower Bridge, veľkolepý ohňostroj v pozadí Sochy Slobody či rozsvietená letná scenéria pražského centra.

Základný postup pri skladaní puzzle

Aj pri týchto špeciálnych typoch puzzle existujú zlepšováky, ktoré pomôžu s jeho skladaním. Medzi dielikmi si najskôr vytrieďte rohové a vyskladajte s nimi obvod obrázku. Ostatné dieliky roztrieďte podľa farebného odtieňa, a spájajte ich navzájom do menších celkov, ktoré približne osaďte na predpokladané miesto do rámu. Uvidíte, že postupne sa jednotlivé obrazce spoja a vytvoria jeden súvislý celok. Po poskladaní si puzzle zlepte špeciálnym lepidlom, vložte do skleného rámu a zaveste ako obraz na stenu, ktorý má výraznú dekoratívnu funkciu.