V dnešnom globalizovanom svete napreduje všetko stále rýchlejšie a rýchlejšie, a tak potrebujeme reagovať na zmenu situácie oveľa pružnejšie než tomu bolo doposiaľ. K tomu nám napomáhajú aj moderné telekomunikačné technológie, prostredníctvom ktorých máme neustále prehľad o tom, čo sa deje mimo nášho reálneho dosahu. Akonáhle sa niečo udeje na druhej strane sveta, prakticky ihneď dostaneme o tom informáciu.

Takým typickým príkladom je nejaká udalosť, ktorú niekto zaznamená mobilným telefónom obrazom i zvukom a prepošle nám ju bleskovou rýchlosťou na naše ľubovoľné koncové zariadenie. Tento postup využívajú v hojnom počte najmä spravodajské spoločnosti bez toho, aby televízny divák postrehol, že nejde o profesionálnu techniku. Ako je to možné? Ako sme písali v úvode, všetko sa dnes rýchlo mení, a menia sa aj telekomunikačné technológie smerom k lepšiemu. Dnes už, dá sa povedať, že obyčajným smartfónom sme schopní vytvárať obrazové a zvukové záznamy a preposielať ich na takmer dokonalej úrovni.

Spojenie kvalitného zvuku a obrazu poskytuje zákazníkom nebývalý komfort

Deje sa tak aj vďaka technológii pod názvom VoLTE, resp. ViLTE, čo je najnovšia technológia prenosu zvuku a obrazu súčasne jednou cestou, cez internetový protokol. V porovnaní so staršou technológiou OTT na báze ktorej fungovali známe Skype, Viber, a pod., ide o výrazný posun. Zvuk a obraz sú HD kvality, a tak nikto nemusí netrpezlivo očakávať, kedy sa už skončí ten otrasný piskľavý zvuk a rozrastrovaný obraz. To bol aj častý dôvod, prečo sa komunikácia cez staršie technológie obmedzovala iba na nevyhnutný čas. HD kvalita v prípade VoLTE / ViLTE je garantovaná podľa operátorov v dôsledku istej priority v sieti.

Komunikácia so svojimi blízkymi môže byť odteraz niečo fascinujúce

Technológiu VoLTE / ViLTE môžno využiť aj iným spôsobom. Napríklad niekomu odišiel potomok za veľkú mláku a chce mať s pochopiteľných dôvodov s ním nejaký kontakt. Žiadny problém. Z mobilného telefónu sa SIM karta zasunie do príslušného slotu dajme to na notebooku a príbuzní môžu konverzovať ostošesť hocikedy sa im zachce. A zase, zvuk i obraz budú zárukou dokonalého zážitku bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Dajme tomu, potomok si užíva s partiou slnečné leto na atlantickom pobreží a chce ho čo najvernejšie sprostredkovať svojim blízkym doma. Jednoducho vytočí telefónne číslo a odhadom tak za dve sekundy sa obe strany spoja dokonalým zvukom i obrazom.

Obchodná konferencia na diaľku už nepredstavuje žiadny zázrak

Veľmi dobre využiteľná oblasť tejto ultramodernej technológie sú aj konferenčné hovory, kde prítomnosť všetkých zúčastnených strán môže byť limitovaná z rôznych dôvodov. Obchodná debata sa môže uskutočniť kedykoľvek, aj o polnoci ľudovo povedané. Každý zo zúčastnených sa pripojí zvukom a obrazom a všetko to, čo potrebujú prebrať a vyriešiť sa udeje presne tak, akoby všetci sedeli vedľa seba. Vzdialenosť a čas nehrá žiadnu negatívnu úlohu. Na akých koncových zariadeniach sa diskusia udeje, to je na voľbe samotných zúčastnených. Mobilný telefón, tablet, notebook, veľká obrazovka, no každému podľa jeho momentálnych možností.

Niekedy môže byť problém pokrytie územia mobilným signálom

Zaznieva však jedna taká stále opakovaná výhrada. A tou je meniaca sa kvalita videohovoru. Niečo na tom bude, pretože aj keď mobilný operátor garantuje istú spomínanú prioritu v jeho sieti, nie všade na Slovensku a inde v svete je sieť poslednej generácie dostupná. A tak napríklad ak jeden z účastníkov hovoru sedí v Bratislave v kancelárii za stolom a ten druhý práve cestuje vlakom smerom na východ môže výsledný efekt značne kolísať. V mnohých dopravných prostriedkoch totiž stále prevláda sieť druhej a niekedy iba prve generácie. Takže pri odchode vlaku ešte ako tak, niekde v strede cesty nič moc a po príchode do väčšieho mesta znovu v pôvodnej HD kvalite.

Predpoklad je vlastniť adekvátne vybavený mobilný telefón

Podmienkou na prenášanie VoLTE / ViLTE služieb je koncové zariadenie / mobilný telefón s dotykovou obrazovkou a príslušným firmwarom, čiže softwérom podporujúci tento typ komunikácie. Do tohoto spektra patria najmä tie novšie typy mobilov. Majitelia starších modelov tak musia niečo zainvestovať, aby mohli komunikovať poslednou mobilnou technológiou. Najlepšie spravia, ak zájdu do predajne toho, ktorého mobilného operátora a popýtajú sa na zodpovedajúce telefóny. Nie je ich zatiaľ veľa, ale do budúcnosti možno rátať s enormných nárastom. Samozrejme, vlajkové lode známych výrobcov sú vybavené príslušným firmwérom automaticky. Alebo inak, čím drahší telefón ( tablet, notebook ) tým vyššia pravdepodobnosť, že zákazník bude môcť komunikovať na úrovni.

Žiadne poplatky navyše, vyššia kvalita za nezmenenú cenu
Dobrou správou je, že prechod na ViLTE / VoLTE sa nespoplatňuje zvláštnou tarifou. Stačí mať iba predplatený mesačný, alebo ročný paušál a mobilný operátor automaticky prepne zákazníka na vyššiu úroveň komunikácie. Poprípade treba zavolať na zákaznícke číslo na ktorom mu zodpovedný pracovník povie ako treba postupovať pri nastavení mobilného telefónu, resp. iného koncového zariadenia.