Slabozrakosťou alebo nedostatočným videním trpí na svete takmer 300 miliónov ľudí. Za väčšinou prípadov stojí neliečený šedý zákal – katarakta a neskorigované dioptrické videnie.

Katarakta – zlodej zraku

Sivý zákal alebo katarakta je znížená priehľadnosť alebo zakalenie čírej očnej šošovky. To bráni bezproblémovému priechodu svetelných lúčov na sietnicu. V počiatočnom štádiu si to však ani len nevšimnete a dokáže to odhaliť jedine preventívna očná prehliadka. Až neskoršie postrehnete sprievodné znaky, ako je skreslené a zahmlené videnie, zvýšená citlivosť na svetlo. Katarakta sa niekedy rozvíja celé roky, inokedy to trvá len pár mesiacov. So šedým zákalom sa najčastejšie stretávajú pacienti starší ako šesťdesiat rokov, no nevyhýba sa ani mladším.

Šedý zákal sa nelieči. Riešením je operácia

Oproti zelenému zákalu je pri tom sivom nevýhoda, že sa jednoducho nedá liečiť. Katarakta odoláva akýmkoľvek liečivám, či už ide o kvapky, lieky alebo masti. Jediným schodným riešením je operácia. Zákrok sa odporúča najmä takým pacientom, ktorým šedý zákal spôsobuje problémy v každodenných aktivitách. Operácie sa netreba báť, trvá približne pol hodiny a je bezbolestná. Funguje tak, že sa zo šošovky vyberie zakalená časť a vnútro nahradí umelá šošovka.

Dôležitá je prevencia

Najčastejšie katarakta vzniká v spojení so starnutím. O tom, či sa objaví skôr alebo neskôr, rozhodujú aj dedičné predispozície. Príčinou vzniku šedého zákalu je často aj ťažký úraz oka a môže byť spojený aj s inými očnými a celkovými ochoreniami. Dôležité je pri akomkoľvek príznaku navštíviť lekára. Zanedbanie šedého zákalu môže viesť až k úplnej slepote. Nezabúdajte ani na pravidelné preventívne očné prehliadky, na ktorých môže lekár zachytiť sivý zákal už v počiatočných štádiách.

Foto: Bigstockphoto