Viacerým z vás možno už lezie na nervy tá ukrutná zima a veľké návaly snehu. Žiaľ, jar je ešte ďaleko a musíme sa zmieriť s tým, že jarné počasie k nám nepríde nasledujúci týždeň, ale až o niekoľko týždňov.

Najväčším problémom domácností je vetranie počas ukrutných mrazov a celkovo počas zimy. Naučíme vás ako správne vetrať počas zimy.

Ako vetrať kúpeľňu?

Vetrať kúpeľňu musíte, či sa vám to páči, alebo nie. V kúpeľni máte najvyššie hodnoty vlhkosti, preto je potrebné vlhký vzduch dostať preč po každom kúpaní/ sprchovaní. Ak bývate na byte, majte počas kúpania zapnutý ventilátor a po okúpaní otvorte najbližšie okno a vypustite vlhký vzduch von. Počas zimy je nutné vetranie. Nevetrajte však príliš dlho, najmä však v silných mrazoch. Aj pri dvoj- trojminútovom vetraní sa vám podarí vymeniť vzduch v kúpeľni.

Ak bývate v rodinnom dome, odporúčame vám pri kúpaní nechávať mikrovetranie. To síce nevyvetrá kúpeľňu, no zabezpečí cirkuláciu vzduchu. Po osprchovaní stačí zastaviť radiátor, otvoriť okno dokorán a ísť z kúpeľne. Nevypúšťajte vlhký vzduch do interiéru. Otvorte kúpeľňové okno.

Vyvetrať sa vám podarí, aj keď máte v celej domácnosti najlacnejšie plastové okná.

Vetrajte vždy skoro ráno

Ráno máte najčistejší vzduch, pretože väčšina domov vo vašom okolí ešte nekúri. Ak bývate v nízkych nadmorských výškach, dym sa drží pri zemi a vám to znemožní vymeniť vzduch v interiéri. Práve preto je dobré, keď vyvetráte skoro ráno (okolo piatej alebo šiestej hodiny ráno), kým ešte nie je všetko v okolí vášho domu zadymené.

Nezabúdajte otvárať aj vaše strešné okná. Podkrovné priestory taktiež potrebujú výmenu vzduchu, najmä však vtedy, ak máte v týchto priestoroch spálňu.

Ak máte termostatické hlavice na radiátoroch, znížite si náklady na vykurovanie. Ak ich nemáte, čím skôr si ich zaobstarajte. Nezhrozíte sa potom nad číslami o spotrebe tepla.

Na parapetách majte nachystané aspoň dve švédske utierky, ktorými poutierate zarosené okná, ktoré vám budú rosiť, nech už máte akékoľvek okná.