Ani dámam sa nevyhýbajú zdravotné komplikácie, a preto musia užívať lieky. Prípadne užívajú antikoncepciu, doplnky výživy na podporu ich imunity či dokonalého vzhľadu. Viete však, kedy je najvhodnejší čas na užívanie jednotlivých preparátov? Práve v tomto článku vám túto informáciu povieme pre tie najčastejšie používané lieky a výživové doplnky.

Antibiotiká a probiotiká

Na úvod začneme s antibiotikami, keďže s nimi sa stretávame azda najčastejšie. Síce jednotlivé liečivá majú isté drobné odlišnosti, niečo majú predsa len spoločné. Najlepšie je podávať ich tesne po jedle, čím sa zabezpečí lepšie vstrebanie liečiva a predíde sa podráždeniu žalúdka. Pri užívaní ATB zo skupiny chinolónov (napr ciprofloxacín, norfloxacín,..) sa treba vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom pred a po užití. Ak spoločne s ATB užívate aj probiotiká, je potrebné medzi nimi dodržať časový odstup aspoň 2 hodiny.

Lieky na spanie

Ak máte problém so spánkom, občas si zaiste musíte nachystať lieky na spanie. Viete však, kedy ich správne užiť? Pri liekoch na predpis (účinné látly zoldpidem, zopiclon, cinolazepam) ideálne už keď ste v posteli, účinok sa potom dostaví do 10 až 30 minút. To isté platí aj pri užívaní doplnkov s obsahom melatonínu. Pri prírodných doplnkoch výživy je efekt dosiahnutý po dlhšej dobe, zvyčajne do hodiny až dvoch.

Lieky na spanie odporúčame mať po ruke v čo najväčšej blízkosti postele, napríklad je vhodné si ich uložiť do vintage toaletných stolíkov.

Perorálna antikoncepcia

Pri perorálnej antikoncepcií zvyčajne nie je uvádzaný presný čas použitia. Dôležité je, aby to bolo ale vždy v rovnakom čase a liek sa zapil dostatočným množstvom vody.

Doplnky výživy pre zdravie a krásu

Mnohé dámy pravidelne užívajú minerály či iné doplnky výživy podporujúce ich zdravie a krásu. Taký zinok je ideálne užívať nalačno a potom asi 30 minút nejesť. Účinný kolagén na pleť si vitamínom C v tabletách sa takisto podáva na lačný žalúdok.