Príchod dieťaťa do rodiny je veľkou vecou, a preto by ste na ňu mali byť včas pripravení. Bábätku treba nachystať aj detskú postieľku, aby v nej ihneď po príchode z pôrodnice mohlo spokojne vyspávať. Čo do postieľky patrí a čo naopak nie, aké farby doplnkov či materiály preferovať do detskej postieľky a ďalšie informácie sa dozviete práve v tomto článku.

Preferujte postieľku s mobilnou spacou plochou

Základom príprav na príchod dieťaťa je samozrejme kúpa detskej postieľky. Pre vás aj pre dieťa je ideálne, ak má mobilné dno. Znamená to, že spaciu plochu si môžete posunúť vyššie, keď je dieťa najmenšie, aby ste sa k nemu nemuseli krčiť a naopak, keď vyrastie, posuniete ju nižšie, čím sa zvýši bezpečnosť vášho drobca. Do postieľok preferujte mäkšie matrace, pretože tie sú pre tých najmenších ideálnejšie.

Antialergická perinka a bavlnené, ideálne jednofarebné obliečky

Pri perinkách sa zďaleka vyhýbajte páperovým či tým z ovčej vlny a uprednostňujte antialergické alternatívy. Tie sú pre bábätká najšetrnejšie. Ak chcete kúpiť obliečky do postieľky, tu preferujte skôr čistú bavlnu, ktorá je maximálne priedušná a z dostupných materiálov najprirodzenejšia. Obliečky nikdy neperte s avivážou, ideálne je použiť špeciálny detský prací prostriedok, prípadne obyčajné mydlové vločky.

Dieťatko trávi v postieľke najviac času zo všetkých priestorov, a preto musí byť harmonická. Atmosféru rozhodne nerušte výraznými farbami, ale preferujte jemné, no teplé odtiene. Farebné detské obliečky so vzormi preto pre tých najmenších nie sú vhodné. Ideálne sú najmä biele, slonovinové, sivasté či krémové.

Hračky už od najútlejšieho veku

Síce nie priamo do postieľky, ale do jej tesnej blízkosti, sa odporúča už od útleho veku uložiť hračky. Pre tých najmenších však neslúžia na hranie, ale na upútanie pozornosti a stimuláciu rôznymi podnetmi. Ak sa preto rozhodnete dieťatku do jeho blízkosti podať edukatívne hračky, urobíte len dobre. Myslíme tým rôzne závesné kolotoče s rozmanitými tvarmi vydávajúce zvuk, prípadne svetlo.