Síce si možno poviete, že do dôchodku to máte ešte poriadne ďaleko, určite nie je priskoro na to, aby ste si naň začali šetriť. V tejto otázke sa nemôžete spoliehať na štát, pretože dnes nevie nikto, či bude schopný vyplácať dnešné dôchodky aj o dvadsať či tridsať rokov. Ak preto pracujete, to najlepšie, čo pre svoju budúcnosť môžete spraviť, je uzatvoriť dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

Sporenie v druhom pilieri je odvádzané z hrubej mzdy fixným percentom. Vy to prakticky na čistom prijme nepocítite, pretože rovnaké percento by inak odišlo v podobe sociálnych odvodov do Sociálnej poisťovne. Táto čiastka sa ukladá na fondy na dôchodok, kde je neustále zhodnocovaná. Za desiatky rokov sporenia si dokážete našetriť a fondy zhodnotiť relatívne veľký obnos financií, ktorý vám zabezpečí slušný život na dôchodku.

3 formy dôchodkových fondov, 3 rôzne spôsoby zhodnotenia úspor

Dôchodkové fondy existujú v troch základných formách, ktoré dokážu uspokojiť ako konzervatívnych ľudí, tak aj ľudí, ktorí sa neboja riskovať s cieľom získať čo najviac. Ak máte radi istotu a risk nie je pre vás, pravdepodobne vás osloví konzervatívne dlhopisové garantované dôchodkové sporenie. V ňom je výnos istý, no daňou za túto istotu je relatívne nízke zhodnotenie. To sa pohybuje v úrovni maximálne 2% ročne. O niečo vyšší výnos dokážu sporiteľom zabezpečiť akciové dôchodkové fondy. Tie už ale nie sú garantované. Ich výnos je variabilný, pričom občas môže dosahovať záporné hodnoty, no tie sa rýchlo vykryjú následným zlepšením situácie na finančnom trhu. Vtedy dokážu výnosy poskočiť aj o viac než 10% ročne.

Tú najvyššiu možnú mieru zhodnotenia dôchodkových úspor, no zároveň aj najväčšie riziko, prinášajú indexové fondy. Miera ich ziskovosti sa odvíja priamo od situácie indexového fondu na finančnom trhu, do ktorého sú financie investované. Z dlhodobého hľadiska sú práve indexové fondy tie najvýnosnejšie. Napríklad dôchodkový indexový fond Perspektíva od Poštovej banky má za posledný rok aktuálnu výkonnosť až 25,11%.