Všetky poznáme nejaké pravidlá týkajúce sa módy a viac či menej sa ich snažíme dodržiavať. Keď chceme vyzerať štíhlejšie, oblečieme si čiernu alebo zvislé pruhy, pančuchy nosíme, aby nám nebola zima. Lenže niektoré módne zásady sú žiaľ len mýtmi. Ktorým z nich by ste nemali veriť?

V posledných pár rokoch sa skoro každú sezónu stretávame s trendmi, ktoré búra zažité mýty. Návrhári kombinujú zdanlivo nekombinovateľné farby a vzory, miešajú sa štýly a móda je celkovo kreatívnejšia a hravejšia. Sú však mýty, ktorým stále bezhlavo veríme a riadime sa nimi. Na ktoré módne pravidlá by ste mali zabudnúť?

Zvislé pruhy majú tendenciu opticky zužovať

Toto je snáď jeden z najobľúbenejších módnych mýtov, je pravdou, že zvislé pruhy môžu opticky zužovať postavu, rovnako to ale platí aj o vodorovných pruhoch. Pozor, dámy, nejde o smer, ale intenzitu pruhov.

Čierna opticky zoštíhľuje, biela naopak rozširuje

Čiastočne to platí. Čierna naozaj môže postavu nepatrne opticky zúžiť. Ak si vezmeme jednofarebný čierny odev, budeme vyzerať štíhlejšie, ale iba ak dodržíme pravidlá kombinácie a vrstvenie rôznych materiálov. Jednoliaty čierny model z jedného materiálu vás naozaj o nič nezoštíhli.

O bielej sa naopak hovorí, že rozširuje, opýtajte sa však samej seba – Naozaj si myslíte, že by nevesty chceli vyzerať vo svadobných šatách tučnejšie?

Telové silonky zahrejú

Nylonové silonky, ktoré kedysi pravdepodobne skutočne zahriali, sa dnes už nevyrábajú. Ich náhrady nás skutočne nemôžu zahriať, jedná sa iba o psychický jav. Pri pohľade na stránky časopisov alebo pri prezeraní fotiek z odovzdávania Oscarov na žiadnej hviezde telové silonky neuvidíte. Ich skutočný účinok je len v tom, že aj modelke urobia z nôh stĺpy. Ak naozaj bez siloniek nemôžete prežiť, noste iba tie čierne alebo inej farby, nie však telové. Čierne navyše môžete kombinovať aj s bielou.

Šatky sú len pre babičky

Ak nie ste stále zavretá vo svojom byte a nikdy nevyrážate von, musela ste si iste všimnúť, že vonku to šatkami doslova hýri. Môžete ich nosiť uviazané okolo krku, na hlave, ale napríklad aj okolo pása alebo ako doplnok kabelky.