Pripravujete svadbu a organizujete si ju sami svojpomocne? Potom máte na starosti množstvo vybavovačiek, plánovania a zháňania vecí vrátane občerstvenia. A medzi to patrí aj víno, ktoré nesmie chýbať na žiadnej svadbe. Viete však, koľko vína si zaobstarať tak, aby ho bolo dostatok, no zas tak, aby ste to so zakúpeným množstvom neprehnali? A aké víno je vhodné práve na svadbu? Všetko sa dozviete práve v tomto článku.

Matematika správneho množstva vína

Pred kúpou vína by ste mali mať hotový kompletný zoznam hostí. Je ideálne, ak si ho prejdete a ak viete, k jednotlivým menám si napíšte, čo pijú. Či skôr tvrdý alkohol, alebo víno. Ak neviete, rátajte s vínom, ktoré je na svadbách tradične obľúbenejšie než tvrdý alkohol. Vo všeobecnosti sa na svadbách počíta s 1,5 až 2 fľaškami vína na hlavu. Samozrejme, myslíme fľašky s objemom 0,75l, keďže litrové sa na svadby absolútne nehodia. Vhodné množstvo následne získate jednoduchou matematikou. Pre istotu vám odporúčame prirátať ešte 10% ako zálohu. Takisto si prirátajte počet fliaš, ktoré dáte hosťom ako výslužku.

Koľko bieleho a koľko červeného?

Ďalšou dilemou je to, koľko kúpiť bieleho a koľko červeného vína. Zo skúseností vinárov vyplýva, že na svadbách ide skôr biele víno, než to červené, ktoré je vo všeobecnosti ťažšie. A ak ho už niekto pije, jeho večerná spotreba je oveľa menšia než toho, kto pije víno biele. Preto sa na svadby väčšinou volí pomer 80% bieleho vína a 20% červeného, prípadne 70:30. Vždy vám odporúčame siahať skôr po kvalitnejších vínach, ktoré nenesú nálepku lacné. A zároveň uprednostňovať suché vína, ktoré pije väčšina. Tipom môže byť napríklad biele víno Matyšák, odroda Rizling vlašský, ktoré je menej sladké a ľahké.  Ako červené môžete zvoliť napríklad víno Mikulov Cabernet Sauvignon. Uvedené vína nepatria k lacným, no ani k extra drahým, preto predstavujú na svadbu ideálny kompromis.

Kde kupovať víno na svadbu?

Pred svadbou máte určite veľa starostí, a preto je behanie po supermarkete s kartónmi vína asi to posledné, po čom túžite. Na odľahčenie vašej práce sa preto môžete rozhodnúť pre dve alternatívy. A to osloviť vinotéku, ktorá vám víno dodá priamo do svadobnej miestnosti, prípadne využiť čoraz viac rozšírenejší online predaj alkoholu. Online vinotéka prináša možnosť víno objednať z domu, za výhodnejšiu cenu než v kamennej predajni a alkohol vám bude dovezený rovnako na požadovanú adresu.