Že hádky sú korením vzťahu? No ako sa to vezme. Každopádne sa im bohužiaľ nikto nevyhne, pretože nejaký dôvod vyvolať ich, sa nájde vždy. Hovoríš si žiadna veda! Veď každý hovorí len to, čo si myslí? Možno, ale všetko je to oveľa zložitejšie, a aj tu by sa malo hrať podľa pravidiel fair play. Poznáš ich?

Štvrtok je najkritickejší deň

Podľa posledného výskumu z Veľkej Británie sa najviac párov háda vo štvrtok. To je doslova kritický deň. Spúšťače sú úplné banality – chlpy v umývadle, čakanie s večerou, ale aj časté prepínanie televíznych programov.

Nutné dodať, že podľa tohto výskumu sa každá dvojica poháda priemerne tristokrát ročne. Niet sa teda čo čudovať, že dochádza aj k rozchodom! Našťastie vieme, ako zabrániť tomu, aby teba zabudnuté fúzy v umývadle nestáli za rozpadom partnerstva.

Nevyťahujte staré hriechy

Niektorí ľudia veria, že spokojné páry sa nehádajú. A tak to vôbec nie je. Rozdiel medzi šťastným a nešťastným párom nie je o tom, či sa dvaja hádajú, ale ako sa hádajú.

Keď už svojej polovičke vyčítaš neskorý návrat a fakt, že ti ani raz nevzal telefón, nezahŕňajte do nasledujúcej hádky aj staré krivdy. Teraz je predsa úplne fuk, že tí sľúbil pokosiť trávnik pred pol rokom! Zameraj sa na aktuálny problém. Minulosť nechaj tak.

Zložte zbrane, kým je čas

Zvyšujeme hlas a to zhoršuje priebeh. Paradoxne, čím hlasnejšie hovoríme, tým menej počúvame. Zásada pre dobrú hádku je menej hovoriť a viac počúvať. Keď na vás niekto jačí, neodplácajte mu to. Počúvajte a pýtajte sa. Ako náhle v sebe nájdete toľko disciplíny, že to dokážete, máte vyhrané.

Umenie povedať si „dosť“. V praxi to vyzerá tak, že keď už na seba len jačíte, zaveľte radšej k ústupu. Môžete sa k celej veci vrátiť neskôr, až sa upokojíte a hlavne sa navzájom budete počuť. To je vraj záruka toho, ako nájsť cestu z tejto nepriaznivej situácie. A mimo to, aj susedia budú radi, keď sa im nebudú z vášho hlasového prejavu hojdať lustre.

Pozorné čítanie medzi riadkami

Za príčinou hádky sa väčšinou skrýva niečo úplne iné. Nejaký emotívny problém. Ten môže prameniť už z nášho detstva a je spúšťačom konfrontácie. Preto sa snažte nad motívom hádky zamyslieť a skúsiť hľadať súvislosti s detailmi, ktoré počas hádania partner spomína. Možno práve tie budú skutočným dôvodom, prečo sa hádate.