Viete prečo piráti nosili pásku cez oko, že vynález kontaktných šošoviek sa nezaobišiel bez stavebnice Merkur a že oko dokáže rozlíšiť niekoľko miliónov unikátnych farieb?

  • Oko patrí k najprepracovanejším „vymoženostiam“, ktorými nás evolúcia (alebo Boh? Vyberte si podľa svojho gusta…) obdarila. Pozostáva z viac ako 200 miliónov funkčných častí a je druhým najkomplexnejším orgánom v našom tele (len mozog je viac).
  • Ľudské oči dokážu rozlíšiť viac ako 10 miliónov unikátnych farieb. Pritom je ale zarážajúce, že všetky farby sú len kombináciou červenej, zelenej a modrej. Tak či onak, zrak je veľmi silný zmysel, veď údajne až 80% našich spomienok sme zaznamenali práve vďaka nemu.
  • Mohol byť najbohatším Čechom svojej doby, keby mu jeho patent nepredala československá vláda do USA. Reč je o Ottovi Wichterlem, českom vynálezcovi gélových kontaktných šošoviek. Prvé štyri kontaktné šošovky vyrobil na Štedrý deň roku 1961 aj za pomoci stavebnice Merkur a dynama z bicykla svojich synov.
  • Oko je z hľadiska bezpečnosti „nástrojom“ budúcnosti. Len si to porovnajte – odtlačok prsta má 40 unikátnych charakteristických momentov, zatiaľ čo dúhovka ich má až 256! Odhaliť ich dokáže dokonalé skenovanie sietnice.
  • Podľa genetických výskumov mali všetci ľudia pôvodne hnedé oči. Až mutáciou istého génu sa začali rodiť s očami v rôznych odtieňoch hnedej, zelenej a aj modrej. Všetci modrookí ľudia na svete (samozrejme okrem tých, ktorí nosia farebné kontaktné šošovky modrej farby) sú de facto príbuzní – majú totiž minimálne jedného spoločného predka, ktorý žil zhruba pred 10 000 rokmi.
  • Viete prečo nosili piráti pásku cez oko? Bol to trik, ktorý im pomáhal lepšie vidieť za každých okolností. Okom, ktoré bolo cez deň zakryté, sa orientovali v tme v podpalubí, zatiaľ či odkryté oko používali za svetla na palube.