Leto je nielen obdobím dovoleniek a výletov, ale aj hmyzu, ktorý občas dokáže byť naozaj otravný. Prípadné štipnutie spôsobuje nepríjemné bolesti, prípadne môže byť zdrojom nebezpečných ochorení. Preto sa pred hmyzom nezabúdajte dostatočne chrániť používaním repelentov alebo iných pomôcok slúžiacich na jeho odpudzovanie.

Štandardné repelenty na kožu a oblečenie

Základným prostriedkom na odpudenie hmyzu je repelent. Ten sa aplikuje v podobe spreju na oblečenie alebo pokožku, pričom počas stanovenej doby zabezpečuje neustále odpudzovanie hmyzu. Hmyz  neusmrcuje, no len odplašuje z vášho okolia. Repelenty obsahujú rôzne účinné látky. Pokiaľ sa jedná o DEET, repelent si pokojne môžete okrem oblečenia nastriekať aj na kožu. Niektoré účinné látky sú však relatívne dráždivé, a preto sú repelenty s ich obsahom vhodné len na oblečenie. Príkladom takejto látky je aj permethrin. Vždy sa treba riadiť pokynmi uvedenými v balení.

Klasické repelenty odpudzujú bežný lietajúci hmyz a čiastočne aj kliešte.

Na kliešte ultrazvukom

Okrem sprejov existujú aj iné odpudzovače hmyzu. V prípade odpudzovania kliešťov sa osvedčil ultrazvukový repelent. Ten vysiela ultrazvuk, ktorý nepociťujú ľudia ani bežné zvieratá, no pre kliešťov je obzvlášť nepríjemný. Preto osobu nosiacu takýto ultrazvukový odpudzovač kliešť nenapadne. Jeho výhodou je tiež to, že neobsahuje žiadne chemické prostriedky, je to v podstate elektronické zariadenie.

ultrazvukovy-repelent-proti-kliestom

Zbavte sa hmyzu aj z vášho okolia

Ak táboríte, hmyz by ste najradšej odpudili z celého vášho okolia. Práve na tento účel môžete použiť napríklad sviečky proti hmyzu. Stačí ich zapichnúť do zeme, zapáliť a začne sa z nich uvoľňovať účinná látka. Jedna sviečka vydrží horieť okolo štyroch hodín. Alternatívou sviečok sú lampáše proti hmyzu. Zapnutím lampášu sa nahreje platnička umiestnená pod vankúšikom, ktorý je napustený látkou odpudzujúcou hmyz. Po jeho zahriatí sa látka začne uvoľňovať, pričom efekt trvá viac než 12 hodín.