Čoraz viac mladých slovenských párov chce prežiť svoj veľký svadobný deň za hranicami v obľúbenej dovolenkovej destinácii či romantických mestečkách. Láka takáto svadba aj vás? Na vybavenie všetkých potrebných dokladov však budete potrebovať aj dávku trpezlivosti.

Svadba a medové týždne v jednom

Svadba v zahraničí je skvelým riešením pre tie páry, ktoré nemajú ani najmenšiu chuť absolvovať prípravy oslavy pre mnoho početnú rodinu a chcú zažiť nezabudnuteľnú svadbu spojenú s medovými týždňami. K najobľúbenejším sobášnym miestam Slovákov patrí Taliansko, Francúzsko, Grécko, Španielsko, Maledivy, Marícius i Seychely. Spoločné áno si vravia na veľvyslanectvách, pláži i v romantických kaplnkách. Zo spomenutého sa dá v podstate všetko pomerne ľahko zrealizovať, no cesta k sobášu za hranicami Slovenska nie je lacnou záležitosťou a je potrebné vybaviť viacero dokumentov, okrem iného napríklad úradné preklady.

Dôležité dokumenty a ich úradné preklady

Podmienky uzavretia manželstva sa od krajiny ku krajine navzájom líšia. Vo všeobecnosti všade v zahraničí potrebujete rodný list, kópie cestovných pasov nielen snúbencov, ale aj svedkov, potvrdenia o predchádzajúcich svadbách či rozvodoch, v prípade vdovstva aj úmrtný list zomrelého partnera. A samozrejme ku všetkým dokumentom potrebujete aj ich úradné preklady.

Tieto doklady je potrebné zaslať na príslušné úrady, väčšinou stačí aj elektronická podoba, v dostatočnom predstihu. Vo väčšine prípadov aspoň tri týždne pred sobášom. Cestovný pas by mal byť platný ešte šesť mesiacov po predpokladanom návrate domov. Chcete uzavrieť predmanželskú zmluvu? O tejto skutočnosti musíte urobiť prehlásenie u notára, v ktorom nesmie chýbať dátum a miesto uzavretia zmluvy. Prehlásenie a jeho preklad do angličtiny vezmite so sebou.

Foto: Bigstockphoto