Trh práce kladie na uchádzačov čoraz náročnejšie podmienky. Je takmer samozrejmosťou, že zamestnávatelia vyžadujú od ľudí ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka, a to angličtiny. Ak však viete aj ďalší, máte konkurenčnú výhodu, a tak dreve otvorené k atraktívnejšiemu zamestnaniu.

Nemčina – po angličtine najžiadanejší jazyk

Z ďalších cudzích jazykov je mimoriadne žiadaná najmä nemčina. Kvalitné kurzy nemčiny môžu byť preto dobrým odrazovým mostíkom na vaše lepšie uplatnenie na trhu práce. Na Slovensku pôsobí množstvo nemeckých firiem, ktoré uprednostňujú práve uchádzačov o zamestnanie so schopnosťou komunikovať po nemecky. Síce je tento jazyk relatívne náročný, po zvládnutí základov ide už štúdium ľahko. Podstatné je vydržať ťažké začiatky a máte vyhrané.

Ak sa rozhodujete, či začať s učením nemčiny, odporúčame vám najskôr navštevovať klasické všeobecné kurzy, kde sa preberá z každého rožku trošku. To znamená základy gramatiky, slovnej zásoby, komunikácie, čítania a počúvania s porozumením. Treba sa obrniť trpezlivosťou, keďže na zvládnutie základov potrebných na bežnú komunikáciu je potrebná dlhšia doba ako v prípade angličtiny. Potom je vhodné zmeniť kurzy zamerané skôr na komunikáciu, pretože tá je pre pracovnú nemčinu oveľa dôležitejšia.

Šanca na uplatnenie sa zvyšuje aj s ďalšími jazykmi

Okrem nemčiny sú na trhu práce často vyžadované aj ďalšie cudzie jazyky. Najväčšiu šancu uspieť máte s francúzskym jazykom, taliančinou či španielčinou. Ak ovládate menej tradičné jazyky – čínsky, fínsky, nórsky, švédsky, holandský,…určite to nie je na škodu. Síce pracovných ponúk s vyžadovaním znalosti uvedeného jazyka je menej, ak sa však už nejaká objaví, pri výberovom procese to budete mať jednoduché. Ľahko sa môže stať, že kladeným podmienkam vyhoviete iba vy.

Jednotlivé jazyky sa môžete naučiť aj v jazykovej škole Empire. Kurzy ponúka táto jazyková škola v Košiciach, Bratislave, ale aj iných slovenských mestách.