Preventívna zubná prehliadka naozaj odhalí veľa. „Na preventívnej prehliadke sa urobí panoramatický záber, na ktorom sa zistí, či osmičky majú šancu vyrásť, alebo nie,“

Zubami múdrosti označujeme tretie stoličky, ktoré sa nám zo zubov prerezávajú medzi poslednými. Svoje ľudové meno dostali práve podľa doby prerezávania medzi 18. a 25. rokom veku, kedy by sme už mali byť rozumnejší ako deti. Tieto zuby mávajú atypické korene aj tvary, preto niekedy spôsobujú zápaly a hnisanie ďasien.

Zubári rovnako ako ostatní lekári tvrdia, že prevencia je lepšia ako liečba. Predchádzať problémom znamená – v prípade zubov múdrosti – najmä včas vykonať röntgen čeľuste. Ten by dnes už mal byť súčasťou bežnej preventívnej zubnej prehliadky. Röntgenový snímok vytvorený zhruba v štrnástich až šestnástich rokoch odhalí, či sú zuby múdrosti založené a v akej pozícii. Z čoho možno usúdiť, či sa budú dobre a úplne prerezávať, a nezačnú neprimerane hnevať. Chirurgické odstránenie nevyrastených, alebo len čiastočne prerezaných zubov múdrosti má na starosti stomatochirurgia.

Preventívna zubná prehliadka naozaj odhalí veľa. „Na preventívnej prehliadke sa urobí panoramatický záber, na ktorom sa zistí, či osmičky majú šancu vyrásť, alebo nie,“ radí pacientom MUDr. Vojtěch Slezáček z Európskeho centra stomatológie v Prahe.

Môže sa stať, že sa zub múdrosti prerezáva aj niekoľko rokov. Hlási sa každú chvíľu, čo nám dáva poriadne zabrať. S bolesťou celej hlavy sú často spojené teploty, zápaly mandlí, bolesti ucha alebo hrdla. Koľkokrát nás bolesť doslova vyradí zo života. V tomnto momente je vhodné vyhľadať stomatochirurgiu.

Ak necháme osmičkám voľný priebeh a budú sa prerezávať dlhodobo, môžeme si koledovať chronické zápaly alebo zväčšenie lymfatických uzlín. Čo sú ochorenia, na ktoré podľa stomatológov, nemusia zaberať ani lieky.