Máte chuť jednoducho sa zbaliť a niekam vycestovať? Nemusí to byť rovno cesta okolo sveta, ale nejaký ten výlet sem a tam, na vlastnú päsť, podľa vlastných pravidiel. Lenže zakaždým, keď sa pre takú cestu nadchnete, pochybnosti vás nakoniec presvedčia o opaku a zostanete doma. Poznáte to? Tak zoberte odvahu a tentoraz sa postavte strachu čelom, vezmite kufor a choďte ústrety dobrodružstvo! Čo všetko vás naučí cestovanie na vlastnú päsť?

Že nepotrebujete toľko vecí na seba

Keď cestujete, nemôžete so sebou ťahať dva obrovské kufre plné oblečenia, a tak sa musíte naučiť vystačiť si s málom. Čoskoro sa z núdze stane cnosť a naučíte sa svoje kúsky nosiť na tisíc spôsobov. A tým sa môžete riadiť aj doma!

Že nie vždy treba bezhlavo míňať peniaze

Cestovanie je skvelé, ale nie je lacné. Rýchlo sa naučíte, čo stojí za míňanie a bez čoho sa dá prežiť. Po návrate domov je to vynikajúca vlastnosť, ktorú využijete aj pri bežných nákupoch v supermarkete – ušetríte, a môžete potom napríklad vyraziť znovu na cesty.

Že zážitky majú väčší význam ako veci

S tým tiež súvisí, že si budete nadobudnuté zážitky, spomienky a nové priateľstvá ceniť viac ako nazhromaždené suveníry.

Že problémy sa dajú riešiť rýchlo a ľahko

Ak chcete hladkú a bezproblémovú cestu, je lepšie ísť s agentúrou. Keď cestujete na vlastnú päsť, môžu sa objaviť početné komplikácie – ale tie by vás nemali zastaviť! Práve naopak, mali by vás naučiť rýchlo riešiť problémy a pozerať sa na veci z nového uhla pohľadu.

Že učenie trvá celý život

Na každom navštívenom mieste sa naučíte veľa nových vecí. Učíte sa jazyky, spoznávate kultúru, históriu, pozeráte sa na svet novými očami. Učenie prebieha celý život a stimulovať mozog novými skúsenosťami a informáciami je dôležité!

Že život nie je len o práci

Väčšina z nás sa ľahko nechá zatiahnuť do workoholizmu. Kolotoč práce nás môže úplne „vnoriť“ a zabudneme na to, že život existuje aj mimo kancelárie.

Že domov si treba ceniť

A keď konečne prídete plná zážitkov domov, oceníte svoju vlastnú posteľ a gauč viac ako kedykoľvek predtým.