Kvalitu nášho chrupu ovplyvňujú nielen naše stravovacie návyky, ale aj genetické predispozície. Ak majú vaši rodičia zlý chrup, s najväčšou pravdepodobnosťou takýto chrup zdedíte aj vy. Čo však môžete pre zdravie svojich zubov urobiť?

Nezabúdajte si ich čistiť

To je základ. Síce si veľmi dobre uvedomujete, aké je čistenie pre zdravie vašich zubov dôležité, sem-tam sa vám stane, že si zabudnete večer po príchode z práce alebo z kaviarne umyť zuby. Potrava, ktorá ostane v medzizubných priestoroch, sa začne postupom času rozkladať. Baktérie začnú napádať vaše ďasná a vy to zistíte až vtedy, keď vám začnú pre vás z nevysvetliteľných dôvodov krvácať ďasná. Ak začnete pri umývaní zubov vypľúvať krv, je zle. Začínajú sa objavovať prvé príznaky gingivitídy, čiže zápalu ďasien, ktoré môže neskôr prerásť do oveľa závažnejšieho problému – paradentózy.

Kupujte si kvalitnú výbavu na čistenie zubov a medzizubných priestorov

Nezabúdajte si svoje zuby vždy ráno, na obed a večer dôkladne vyčistiť. Okrem kvalitných zubných pást bez fluoridov používajte aj kvalitné zubné kefky, medzizubné nite a medzizubné kefky. Ak túžite mať zuby vždy biele, vyberajte si z ponuky bieliacich pásikov tie zubármi overené bieliace pásiky, ktoré udržia vaše zuby biele po dobu až niekoľkých týždňoch, či mesiacov. Nie všetky bieliace pásiky sú kvalitné a práve preto vám odporúčame vyberať tie zubármi overené.

Chodievajte na ročné prehliadky a nezabúdajte chodiť na dentálnu hygienu

Nikto z nás nemá rád zubára a vŕtačku, ktorá vydáva nepríjemný zvuk a už pri otvorení do čakárne sa nám objaví husia koža. Aby ste sa však vyhli veľkým poplatkom u zubára a ochránili tak svoj chrup, musíte to podstúpiť. Chodievajte pravidelne na ročné prehliadky a nezabúdajte, že dentálna hygiena má svoje výhody. Tam vám odstránia zubný povlak, ktorý môže neskôr byť hlavnou príčinou toho, že vám ďasná začnú rapídne ubúdať a zuby vám začnú vypadávať. Pokojne môžete začať používať bieliace pásiky. Dentálnu hygienu však nikdy neodmietajte.