Nastúpilo vaše dieťa do predškolského zariadenia? Prvý kontakt s kolektívom býva náročný a aj tie najzdravšie deti sú odrazu chorľavé. Chrípka a nádcha sa pravidelne striedajú a mamičky sú zúfalé. Bohužiaľ, nič s tým nespravíte a dieťa si týmto obdobím budovania imunity jednoducho musí prejsť. Pri chrípke a nádche mu však môžete uľaviť. Ako?

1. Chrípka sa musí vyležať

Udržať malého nezbedníka v posteli, najmä keď sa už cíti o čosi lepšie, je náročné. No pokoj na lôžku je pri chrípke nutnosťou. Telo tak získa dostatok energie, aby mohlo bojovať s ochorením. Skúste urobiť výnimku a dovoliť dieťaťu napríklad dlhšie pozerať obľúbené rozprávky, aby ste ho udržali v posteli.

2. Teplotu znižujte od 380C

Zvýšená teplota je obrannou reakciou organizmu na ochorenie. Preto sa odporúča znižovať ju až keď vystúpi nad 380C. Na znižovanie horúčky u najmenších detí sa používajú lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu. Ak sa jedná o dieťa do 3 rokov, pred spánkom môžete znižovať aj teplotu, ktorá sa zatiaľ nevyšplhala k 380C. V noci by totiž mohla prudko vystúpiť a hrozí riziko kŕčov. Choré dieťa v noci pravidelne kontrolujte.

3. Na uvoľnenie nádchy

Nádcha je nepríjemným sprievodným príznakom chrípky. Ak má dieťa plný nos, je nervózne a nemôže spať. Uľavíte mu tak, že mu na noc podložíte hlavičku veľkým vankúšom. Používajte tiež kvapky s roztokom morskej soli, ktoré uvoľnia hlien. Ten pravidelne odsávajte.

4. Dostatok tekutín

Rovnako ako odpočinok, nevyhnutný je aj pitný režim. Podávajte dieťaťu najmä čistú vodu alebo bylinné čaje pre deti.

5. Pomoc pri kašli a bolestiach hrdla

Pri bolesti hrdla a kašli pomôže med. Ak kvalitný med nemáte, prípadne ho dieťa odmieta, v lekárni kúpite špeciálne lízanky, ktoré bolesť hrdla zmiernia. Vhodné sú pre deti od troch rokov. Pomôže tiež, ak dieťaťu potriete hrudník napríklad Jazvečou masťou alebo Prieduškovým balzamom. Uľahčíte tak vykašliavanie.

A to najdôležitejšie – buďte dieťaťu nablízku! Najmä v čase choroby potrebuje mať svoju mamu a jej láskyplnú starostlivosť neustále pri sebe.