Steny v byte už dávno stratili farbu a vy sa chystáte maľovať. Prečítajte si niekoľko potrebných tipov a trikov, vďaka ktorým vymaľujete byt či dom ako skutočný profesionál. Steny žiariace farbami váš domov zútulnia a spríjemnia jeho atmosféru. Farbu si nevyberajte len podľa vašej preferencie ale aj podľa pocitu, ktorý do miestnosti dodáva. Fialová síce môže byť vaša obľúbená farba, ale na väčšej ploche môže pôsobiť chladne. 

1. Krok

Predtým, než sa vydáte do obchodu, zistite aktuálny stav kvality stien. Na základe kvality stien je dôležité hodnotiť správne použitie vhodných produktov. Ak je stena poškodená a nachádzajú sa na nej nerovnosti, dôležitým krokom bude nerovnosti zasadrovať alebo použiť tmel.

V kuchyni je hlavným problémom mastnota na stenách. V prípade, ak máte steny mastné alebo zafarbené od ohňa či cigariet, použite najprv sanačný, ako aj izolačný náter. V prípade plesní platí rovnaké pravidlo. Produkty pomôžu vyčistiť steny od plesní a zároveň ich chránia pred ďalším vznikom.

2

2. Krok

Druhým krokom by malo byť pripravenie miestnosti na maľovku. Oblepte všetko čo z miestnosti neviete odstrániť, ako zásuvky, radiátor, vypínač. Ideálnym pomocníkom je papierová páska, ktorú používajú aj profesionálni maliari. Igelitom prikryte podlahu i okná.

3. Krok

Hrubú vrstva farby ktorá už nevyzerá esteticky sa najprv zoškrabe. Steny navlhčite vodou pomocou obyčajného valčeka. Vrstvu, ktorá sa oddelí od steny, je nutné odstrániť špachtľou. Steny sú tak následne niekoľko dní mokré, takže so stenou ďalej nepracujte.

3

4. Krok

Po tom, čo ste sa zbavili starej farby, náterov a stehu ste ošetrili, môžete začať s aplikovaním penetračného náteru. Penetračný náter je veľmi dôležitý. Zaručuje, že farba sa nebude oddeľovať od steny. Ďalším plusom je, že steny stratia svoju prirodzene savú schopnosť a vy tak ušetríte na farbe. Maľovka bude taktiež pôsobiť jednoliatejším a krajším dojmom.

4

5. Krok

Ako správne natierať? Natierajte farby na steny zhora smerom dolu. Tak zredukujete množstvo fľakov a pásov. Začínajte teda vždy od rohov a postupne smerujte k stredu.

Vonkajšie podmienky a počasie taktiež ovplyvňuje kvalitu farby. Zima ako aj príliš vysoká vlhkosť ovplyvnia kvalitu maľovky.

Snažte sa vyvarovať viacerým chybám, ktorých sa laici často dopúšťajú. Farba je častokrát príliš riedka a originálna farba sa tak dostáva znovu na povrch. Ďalšou chybou je praskanie farby. To je dôkaz toho, že podklad je mastný alebo príliš hustý. Farbu je teda dôležité správne namiešať a dbať na kvalitu hustoty.

Maľovanie nie je raketová veda a určite to zvládnete aj vy. Ak si neviete vybrať správny odtieň alebo správny produkt, poraďte sa s odborníkom v kamennej predajni alebo v eshope.