Vedeli ste, že atopická dermatitída patrí medzi najčastejšie kožné ochorenie u detí? A trpiteľov je stále viac a viac. Za posledných dvadsať rokov sa počet takmer trikrát zvýšil.

Čo je to tá atopia?

Atopickú dermatitídu môžeme definovať ako zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením pokožky. Postihuje deti aj dospelých. Spôsobuje ho narušená kožná bariéra a poruchy imunity. Toto ochorenie je dokonca dedičné a bohužiaľ sa nedá nikdy úplne vyliečiť.

Kto trpí týmto ochorením?

Najčastejšie sa atopická dermatitída objavuje u detí a vekom zvykne väčšina príznakov ustúpiť. Môže sa ale stať, že sa toto ochorenie prejaví až v dospelosti.

Práve genetika ovplyvňuje vo veľkej miere skutočnosť, že sa u vás prejaví atopické ochorenie. Pokiaľ jeden z rodičov má akúkoľvek alergiu, je riziko ochorenia okolo 20 – 40 %. V prípade, že sú alergickí obaja rodičia, riziko je približne o polovicu vyššia, medzi 40-60%.

trendyzena.sk_bioderma-sk_com_01

Aké sú príznaky?

Atopia nie je len o pocite napnutia, základným problémom je veľmi vysušená a citlivá pokožka. Trápením však sú aj ekzémy a alergické reakcie, ktoré môžu vyvolať niektoré potraviny. Preto si ľudia trpiaci atopiou musia strážiť jedlo a vyhýbať sa niektorým potravinovým alergénom, ako napríklad čokoláde a exotickému ovociu, najčastejšie kivi alebo ananásu.

Okrem fyzických komplikácii vo forme ekzémov a suchej lúpajúcej sa kože, sprevádza toto ochorenie aj psychické komplikácie. Atopické prejavy sa môžu objaviť na viditeľných miestach, napríklad v okolí očí a úst, čo môže spôsobovať zmienené psychické problémy a znižujúce sa sebavedomie. To majú ľudia trpiaci atopickým ochorením spoločné s ľuďmi trpiacimi akné.

trendyzena.sk_bioderma-sk_com_02

Čo si máte pamätať?

Atopik sa musí obrniť trpezlivosťou a opatrnosťou. Je potrebné zvoliť správnu životosprávu a pozorovať rôzne prejavy a reakcie na potraviny. Je potrebné eliminovať rizikové faktory a alergény, ktoré zhoršujú príznaky ochorenia a spôsobujú alergické reakcie.

Atopik musí venovať ešte viac času starostlivosti o svoju pokožku ako človek s normálnou pokožkou. Je potrebné zvoliť aj vhodnú kozmetiku pre atopickú pleť. Veľkým oblúkom sa vyhýbajte produktom s obsahom alkoholu a radšej siahnite po tých, ktoré pokožku nevysušujú, ale naopak ju premastia a zároveň vytvoria ochrannú bariéru proti vplyvom z okolitého prostredia. Najlepšie bude, keď zvolíte produkty určené priamo pre atopických pacientov.

Atopická dermatitída sa bohužiaľ nedá nikdy úplne vyliečiť. Pokiaľ však zvolíte správnu starostlivosť, stravu a životný štýl, môžete príznaky ochorenia výrazne zmierniť.