Chystáte sa na svahy a neviete čo si vziať so sebou na oblečenie? Poradíme vám čo by správna lyžiarska výbava mala mať!

Lyžiarska bunda – čo by na nej nemalo chýbať?

Kvalitné lyžiarske bundy sú na svahoch nepostrádateľné. Mali by byť vybavené lepenými švami, ktoré zvyšujú odolnosť voči vode. Vysoký golier vás zase ochráni proti silnému vetru napríklad v prípade, že sa veziete lanovkou v poriadne zafúkaný deň. Skvelú službu odvedie aj priestranná kapucňa, ktorá sa dá natiahnuť aj na hlavu s nasadenou prilbou. Aby vám však nebolo len veľmi teplo, sú taktiež dôležité ventilačné otvory – nachádzajú sa v podpazuší a zabraňujú prehrievaniu. Ohľadne bezpečnosti veľa spraví dizajn bundy a jej farebné prevedenie. Odporúčame voliť kontrastné farby, nech vás je na svahu dobre vidieť.

Pod bundu si oblečte teplé a všestranné vrstvy oblečenia

Na svahy sa obliekajte štýlom „cibuľa“ – to znamená radšej viac tenších vrstiev ako jednu či dve hrubé. Bavlnu ale radšej nechajte doma, keď sa namočí, tak stráca izolačnú schopnosť a prispieva k prechladnutiu. Premýšľajte o tenkých teplých vrstvách, ktoré vám umožnia voľne sa pohybovať. V kurze je teraz merino vlna a úplne právom. V prípade, že sa v okolí svahu skôr prechádzate a radšej leňošíte, môžete vrchné vrstvy vymeniť za niečo viac šik a trendové – žeby pletený sveter?

Nohavice a topánky

Čo sa nohavíc týka, tie by mali byť pohodlné a teda nie veľmi tesné, ideálne také, aby ste si pod ne mohli ešte jedny termo-nohavice v prípade nutnosti obliecť. V prípade tesných legín sme skeptickí a radíme ich vynechať (môžu sa pri lyžovaní nepríjemne trieť o pokožku). Voľte radšej nohavice, ktoré sa dajú natiahnuť cez lyžiarsku topánku.

Pokiaľ práve nemáte obuté lyžiarky, voľte topánky do snehu, ktoré sú nekĺzavé, vodotesné, robustné a teplé.

Must have doplnky

Jednoznačne hrubé ponožky extra zosilnené na namáhaných miestach (špičky, holene, päty). Ďalej treba mať aj rukavice – palčiaky zahrejú, ale človek je s nimi trochu neohrabaný. Moderné prstové športové rukavice sú lepšou voľbou, sú totiž prispôsobené aj práci s telefónom. Kvôli bezpečnosti a pohodliu pri lyžovaní sú zase nepostrádateľné lyžiarske okuliare a helma.