Leto je obdobím, kedy väčšinu voľného času trávime vonku na čerstvom vzduchu. A to aj na terase, ktorá je našim najčastejším útočiskom počas letných dní. Ak máte malé deti, aj na terase na ne musíte neustále dávať pozor, pretože aj tam na ne číha nebezpečenstvo. Pri správnom budovaní terasy a vďaka prítomným bezpečnostným prvkom však dokážete jeho mieru podstatne znížiť. Čo urobiť pre maximálnu bezpečnosť detí na terase?

Voľte podlahu, na ktorej sa nešmýka

Na prvý a azda najdôležitejší bod bezpečnosti na terase je treba myslieť už pri výbere materiálu, z akého bude zhotovená. Pozornosť venujte najmä materiálu podlahy. Keďže deti sa zvyknú naháňať, v ideálnom prípade je tento materiál protišmykový. V prípade murovanej terasy preto voľte podlahy s textúrou, ktoré sú označené ako protišmykové, pri drevenej podlahe zas plastové či drevené terasové dosky s vrúbkovaným povrchom. Vďaka nemu nebude podlaha nikdy klzká a voda bude cez kanáliky vo vrúbkovaní postupne odvedená preč z terasy.

Vyvýšená terasa musí byť ohradená

V prípade, že je terasa vyvýšená, je súčasťou musí byť aj vhodné oplotenie. Tak, aby z terasy nemohlo dieťa v nestráženom momente spadnúť z výšky. Do oplotenia terasy nemusíte investovať veľké peniaze, keďže svoju funkciu si plnohodnotne splní aj jednoduché drevené oplotenie. Navyše, je aj estetické a hodí sa do prostredia záhrady. Stačí, ak si z drevených hranolov vytvoríte kostru, do ktorej postupne navŕtate plotové laty. Vďaka aplikovanej farbe na drevo takéto drevené oplotenie dokonale prispôsobíte k dizajnu vášho domu.

Ak z niektorej strany na terasu fúka dosť silný vietor, prípadne sa chcete zbaviť zvedavých pohľadov susedov, oplotenie nahraďte drevenou stenou. Na jej výstavbu využite napríklad drevený zrubový profil.

Pri tých najmenších deťoch je nutné zabezpečiť aj schody vedúce z terasy na záhradu. Ideálne pomocou mobilnej „záhradky“. Tú si každý šikovný majster skonštruuje podobne ako samotné drevené oplotenie terasy. S tým rozdielom, že táto ohrádka musí byť mobilná.