Pribudli do vašej rodiny malé ratolesti? Alebo plánujete prvú rodinnú dovolenku autom? V oboch prípadoch potrebujete bezpečnú autosedačku. Ako si správne vybrať tak, aby boli vaše deti zabezpečené, a zároveň sa cítili pohodlne, vám poradíme v článku.

Dnešný preľudnený svet dáva zabrať aj cestnej premávke. Cesty a diaľnice sú preplnené, ľudia sa ponáhľajú a často nedodržiavajú dopravné predpisy. Autosedačky sú jedinou účinnou ochranou detí pri autonehodách, a preto je ich používanie pre všetky deťúrence nižšie ako 150 cm povinné podľa nariadenia vlády SR.

Čo si pred výberom autosedačky ujasniť?

Prvé, veľmi dôležité, kritérium je hmotnosť dieťaťa, na základe ktorého je možno vybrať si z 5 legislatívnych kategórií:

●       kategória 0 a 0+ (autosedačky 0 – 10 – 13 kg)

●       kategória 0/0+/1 (autosedačky 0 – 18 kg)

●       kategória 1 (autosedačky 9 – 18 kg)

●       kategória 1/2 (autosedačky 9 – 25 kg)

●       kategória 2/3 (autosedačky 15 – 36 kg)

Podstatná je aj výška, akonáhle hlavička „prerastá“ opierku, je potrebné autosedačku vymeniť. Nakoniec zaváži aj vek, pretože deti v rovnakom veku sa výškou a váhou odlišujú. Pred kúpou sa zamerajte na:

  • vysokú kompatibilitu autosedačky so sedadlom vo vašom aute
  • materiály autosedačky
  • jednoduchú inštaláciu a manipuláciu

Nákup bezpečnej autosedačky

Máte už naštudované všetky podrobnosti? Aj napriek tomu, vezmite na nákup aj svoje bábätko. Usaďte ho a zhodnoťte, či mu veľkosť autosedačky sedí, a či má dostatočne podopretú hlavičku. Dôležité je vyskúšať si aj inštaláciu autosedačky, aby ste sa nemuseli trápiť pred každou jazdou.

Pre najmenšie deti sú najlepšie autosedačky so systémom isofix. Ide o bezpečný, jednoduchý a rýchly spôsob uchopenia. Prvok je pripútaný v aute pásmi nastálo a vy naň len „zaklapnete“ zvyšnú časť. Systém je veľmi praktický, pretože autosedačku nemusíte stále prekladať, čím by sa mohli jej jednotlivé súčiastky uvoľniť alebo zničiť.

Bábätkám od 0 do 13 kg upevňujte vajíčko v protismere jazdy. Chránite tým jeho nedostatočne vyvinuté krčné kosti a svaly. Ak by došlo k nárazu alebo prudkému zabrzdeniu, zotrvačnosť hlavu zatlačí do operadla (nie dopredu).

Pri výbere autosedačky ste sa určite stretli s pojmom I-size. Ide o európsky bezpečnostný predpis pre zádržné systémy, ktorý bol vyvinutý predovšetkým pre autosedačky so systémom isofix. Predpis je spojený najmä so znižovaním rizika, používaním autosedačiek proti smeru jazdy do 15. mesiaca života dieťaťa, rozdeľovaním podľa výšky (nie váhy) a novým testovaním bočného nárazu.

Rady a tipy na záver

Tip 1.: určite si vyberte homologizovanú autosedačku, ktorá prešla dynamickým testom – simulácie nárazov, skúškami trvanlivosti a bezpečnosti.

Tip 2.: Máte autosedačku umiestnenú vpredu, na sedadle spolujazdca? Nezabudnite vypnúť airbag, ktorý by dieťaťu mohol ublížiť.

Tip 3.: Existujú autosedačky s odnímateľnou časťou na sedenie, takže väčšie deti môžu sedieť len na „podsedáku“. Je však bezpečnejšie, ak podsedáky majú aj chrbtovú opierku s bočnými chráničmi hlavy.