Hovorí sa jej choroba kráľov alebo bohatých, pretože do určitej miery súvisí s trochu nadmerným jedlom a pitím. Ale ani nezdravý jedálniček, hoci v bežných porciách, nie je práve ideálnou voľbou v prípade tohto ochorenia. Ako sa teda stravovať, keď máte dnu?

Dna patrí do skupiny artritických chorôb a môže za ňu zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi. Drobné kryštáliky močoviny sa ukladajú v kĺboch, čo spôsobuje nielen bolesť, ale aj zápaly. Najčastejšie sa dna prejavuje bolesťami palcov pri nohách, avšak neskôr ju môžete pociťovať snáď vo všetkých častiach tela. Čo je problém? Usadzovanie kyseliny močovej prebieha dlhší čas, aj po niekoľko rokov, než sa prejaví  záchvat dny. Na obhajobu tých, ktorí radi a veľa jedia, však musíme podotknúť, že nielen nezdravá strava, ale aj vysoký krvný tlak, choroby obličiek alebo dedičné faktory prispievajú k vzniku tohto ochorenia.

Prospešné sú vitamíny a niektoré prvky

Zmierniť prejavy tohto ochorenia pomáhajú vitamín C a E (pravidelné dávky céčka vylučujú kyselinu močovú z organizmu a tomuto procesu pozitívne prispieva tiež prítomnosť vitamínu B a draslíka). A ako prevenciu možno nasadiť molybdén.

Pomôže vám zelenina, semienka či ryby

Ak skutočne nie je vaše stravovanie práve ukážkové, je čas na zmenu. Je vhodné zaradiť do jedálnička hojne zeleniny a ovocia a k tomu ešte pridajte celozrnné potraviny. Zápalové procesy v kĺboch dokážu „brzdiť“ a súčasne neutralizovať kyselinu močovú napríklad cibuľa, cesnak, paradajky, brokolica, uhorky, kapusta, citróny, jahody, jablká, marhule, broskyne, nektárinky alebo hrozno. A na čom si ešte pochutnať, aby ste znížili hladinu kyseliny močovej v krvi? Doprajte si čerešne alebo višne, či už čerstvé, prípadne konzervované – konzumovať ich však máte každý deň, samozrejme nie po kilách, stačí malá porcia. Taktiež vám prospejú ľanové semienka a olej alebo niektoré ryby s obsahom omega3-mastných kyselín.

cherries-1513949_1280

Čo na váš tanier rozhodne nepatrí?

Skutočne razantne obmedzte potraviny s vysokým obsahom purínov, čo sú napríklad vnútornosti a mäso, vajcia, strukoviny, ovsená múka, čokoláda, kakao, ďalej karfiol, špenát , zemiaky alebo huby. Značku STOP si dajte tiež pred alkohol, ktorý spomaľuje vylučovanie kyseliny močovej z tela, a rovnako nie je dôvod dopriať si kaloricky bohaté suroviny a cukor, sladkosti aj výrobky z bielej múky, ktoré vášmu organizmu doprajú snáď len slastný pocit, nie potrebné výživové látky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *