Všetko, čo používame, má nejakú životnosť a slúži nám bez problémov po určitú dobu. To isté platí pre matrace, na ktorých prespíme denne okolo 8 hodín. Je zrejmé, že jeden na celý život nestačí a je nutné jeho pravidelné obmieňanie. Napriek tomu sa dá životnosť matraca predĺžiť! A to správnym výberom doplnkov k matracu a tiež náležitou údržbou.

Do istej miery sa dá predĺžiť životnosť matraca, ako z pohľadu funkčnosti, tak z hygienického hľadiska. Stačí vedieť ako ?!

Nákup matraca všetkému predchádza

Už nákupom matraca ste podnikli najdôležitejší krok v tom, aká bude jeho orientačná životnosť. „Stavte na kvalitné materiály, vyberte optimálnu tuhosť v závislosti na vašej hmotnosti a správne sa o matrac starajte. Ak si vyberiete nevhodný matrac, bude neprimerane namáhaný. Začne sa deformovať, čím sa znižuje jeho životnosť, „radí p.Grossmann, majiteľ českej spoločnosti vyrábajúcej zdravotné matrace. Doba užívania by sa mala pohybovať okolo 5 – 7 rokov, a to ako z funkčných, tak prevažne z hygienických dôvodov. Existujú však materiály, ktoré sú dnes oveľa odolnejšie. Tým je napríklad 100% prírodný latex. Latexový matrac zo 100% prírodného latexu má pri správnom užívaní životnosť dokonca 25 rokov. Napríklad latexový matrac Lenka.

lenka

Základom je poťah

Jediné, čo matrac chráni, je poťah. Preto je z praktického pohľadu najlepšie, ak sa dá poťah z matraca dať dole a vyprať ho. To je veľmi jednoduché, odopnete zips, poťah zložíte, vyperiete, usušíte a potom len ľahko nasadíte.

„Na výrobu poťahov pre naše matrace využívame niekoľko kvalitných látok, ktoré starostlivo vyberáme. Jedná sa napr. o látku s obsahom Aloe Vera, Silver, TENCEL. Všetky matrace disponujú snímateľnými poťahmi, ktoré možno prať na 40 ° C, 60 ° C, niektoré možno aj vyvárať na 90 ° C, „povedal p.Grossmann.

silver

Poťah Silver Protect – látka je upravená technológiou Silver Protect, pri ktorej sa do látky napustia nanočastice striebra. Vďaka tomu má antibakteriálne účinky. Poťah je príjemný na dotyk, priedušný, snímateľný a prateľný do 60 ° C.

visco air

Vysoko kvalitný matrac z pamäťovej peny Visco Air disponuje luxusným poťahom TENCEL, ktorý sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami. Zaručuje dokonalý odvod vlhkosti a prebytočného tepla, v chlade zase zabraňuje úniku tepla a hreje. Je ideálny aj pre alergikov a astmatikov. Možno ho prať v práčke do 60 ° C.

Matrac je nutné otáčať

Matrac sa odporúča raz za čas otáčať. Otáčaním sa životnosť matraca predlžuje. Môžete tak urobiť pri každej výmene prestieradla a obliečky. Niektoré modely disponujú rôznou tuhosťou z oboch strán – jedna strana je mäkšia, druhá tvrdšia. Ak vám vyhovuje viac jedna strana, potom matrac otáčajte spôsobom hlava-nohy a naopak.

Posteľ s roštom majú tiež vplyv na životnosť matraca. Pevné lamelové rošty sú vhodné pre každú posteľ aj matrac. Lamely sú pružné a väčšinou vyrobené z dreva. Šírka a výška lamiel môže byť rôzna, dôležitý je ich počet. Čím viac lamiel je, tým je rošt pružnejší a dokáže umocniť vlastnosti matraca a predĺžiť aj jej životnosť. Na fotografii je pevný lamelový rošt G28 od výrobcu Grossmann matrace.

Ak sa budete riadiť týmito radami, urobíte maximum k predĺženiu životnosti vášho matraca a tiež niečo pre svoje zdravie. Ak vás zaujala ponuka alebo pre ďalšie informácie zavítajte na eshop odborníka a českého výrobcu matracov Grossmann matrace.