Spánok je pre náš život nesmierne dôležitý. Ak počas neho nemáme potrebné pohodlie, na druhý deň sa to s určitosťou prejaví na našej fyzickej sile a aj nálade. Na pohodlný spánok musíme mať vyčlenený aj dostatočný priestor, pretože stiesnenosť takisto znižuje jeho kvalitu. Aké veľkosti matracov sú preto odporúčané pre jednotlivé životné situácie?

Štandardná veľkosť lôžka pre dospelého a pre deti

Bežný dospelý človek by mal mať na spánok vyčlenenú takú plochu, aby sa celé telo nachádzalo na matraci bez prečnievania nôh a bolo zabezpečené bezproblémové otáčanie sa. To odrážajú všetky bežné lôžka, teda tie využívajúce matrace (90krát200). Uvedenú veľkosť by mali mať všetky jednolôžka pre dospelých s telesnou výškou do 190 cm a dospievajúcich.  Matrace do detských postelí bývajú často skrátené o 20 cm na dĺžku a o 10 cm na šírku. V prípade matracov do detských postieľok sa táto redukcia veľkosti aplikuje ešte raz.

Dospelí s výškou nad 190 cm by mali spávať jedine na predĺžených matracoch, teda s dĺžkou 220 cm. Na štandardných im totiž budú s určitosťou pretŕčať nohy. A práve tie môžu byť príčinou pocitu nevyspania sa či bolestí kolien. Ak si dospelí chcú dopriať väčšie pohodlie, ideálne sú široké postele pre matrace (140krát200). Tie však ani zďaleka nie sú vhodné pre dvoch, i keď v mnohých domácnostiach nahrádzajú postele tejto veľkosti manželskú posteľ.

Manželská posteľ musí mať šírku minimálne 160 cm

Na dokonalé vyspanie sa dvoch osôb na jednej posteli sú vyžadované minimálne matrace (160krát200). Síce je ich šírka o niečo málo menšia ako šírka štandardného lôžka, pri manželských posteliach je takáto šírka na jedného prijateľná a všeobecne akceptovaná. Vždy však treba zohľadniť telesné proporcie partnera tak, aby bola šírka 80 cm postačujúca. Ak nie je, potom odporúčame zvoliť matrace so šírkou až 180 cm.