Bolesti sa nevyhýbajú ani ženám, ktoré pod svojim srdcom nosia malého človiečika. Dokonca môžeme povedať, že ich sprevádzajú ešte častejšie. No s ich tlmením to nie je také jednoduché ako u bežného človeka. Lieky tlmiace bolesť totiž môžu poškodiť plod, prípadne spôsobiť iné komplikácie tehotenstva, a preto je potrebné ich užívanie vždy zvážiť. Vybrať si tú vhodnú účinnú látku, lieky podávať v čo najnižších možných dávkach a len vtedy, keď si to situácia naozaj vyžaduje. Samozrejme, najlepšie je to pred tým skonzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Kyselina acetylsalicylová a ibuprofén sú zakázané

Začneme s liečivami určenými proti bolesti, ktoré by sa v tehotenstve užívať nemali. Patria medzi ne štandardne veľmi obľúbené liečivá kyselina acetylsalicylová a ibuprofén, teda účinná látka „ružovej tabletky“. Síce mnohé oficiálne zdroje uvádzajú, že sú kontraindikované len v 3. trimestri tehotenstva, v skutočnosti by sa nemali užívať počas všetkých troch trimestrov. V prvých dvoch totiž pokles produkcie prostaglandínov spôsobený kyselinou acetylsalicylovou a ibuprofénom môže ovplyvniť vývoj plodu – najmä spôsobiť odchýlky od normálneho vývoja srdca. Riziko je malé, no predsa existuje. V treťom trimestri je ich užívania absolútne zakázané, a to hlavne z dôvodu, že kyselina acetylsalicylová aj ibuprofén spôsobujú predčasné uzatvorenie spojenia medzi aortou a pľúcnicou, ktoré je dôležité v krvnom obehu plodu.

V tehotenstve je možné tlmiť bolesť jedine paracetamolom

Ak je v tehotenstve prítomná bolesť a je nevyhnutné ju zmierniť liekmi, potom by budúce mamičky mali siahnuť jedine po paracetamole. Pozor však na prvý trimester, ktorý je vo všeobecnosti veľmi rizikový na užívanie akýchkoľvek liekov. V ostatných dvoch trimestroch je odporúčané užívať paracetamol len počas nevyhnutného času. Dávkovanie by nemalo prekročiť dávku 3 x denne po 500 mg účinnej látky.